В наше време цифровият фотоапарат вече не е глезотия, а необходимост. На пазара са представени множество модели на различните производители, а освен това, голяма част от мобилните телефони имат вградени камери, но те все още не могат да достигнат качеството на истинския цифров фотоапарат. Ето защо в тази статия ще разгледаме основните признаци, с които трябва да се съобразим при избора на модел, пише PCWorld.
Отначало задължително трябва да си зададем въпроса "За какво всъщност ще го използвам тоя фотоапарат?". Ако искате да получите качествени снимки от професионално ниво и при това разполагате с достатъчно пари, трябва да си вземете огледално-рефлексен фотоапарат. Ако пък нямате особени претенции към качеството (правите например само семейни снимки), или пък не искате да мъкнете със себе си еднокилограмово устройството, вгледайте се в компактните фотоапарати (в някои страни ги наричат даже сапунерки).
Основни характеристики на фотоапарата, с които трябва да се съобразите
Размер на матрицата. Колкото по-голяма, толкова по-добре. На голяма матрица отделният пиксел заема по-голяма площ, следователно на него попада повече светлина при снимане. Това означава, че в снимката ще има по-малко шумове и цветовете ще са по-истински. Но голямата матрица заема много място, затова размерите на фотоапарата се увеличават.
Фокусно разстояние (zoom). В съвременните фотоапарати има два вида възможност за увеличение - оптично и цифрово. Обикновено оптичното варира между 3х и 6х. Разбира се, има и модели с оптично увеличение 12х - 20х, затова ако обичате да снимате птици в полет, самолети или луната, изберете тях. В останалите случаи 4х - 6х увеличение е напълно достатъчно. На цифровото увеличение не обръщайте никакво внимание - то е напълно безполезно.
Резолюция на матрицата (количество пиксели). Реално това не е толкова важен параметър и служи повече за маркетингови цели, особено ако матрицата е малка. Ако само записвате снимките си в компютъра или ги публикувате в Интернет, резолюция от 8 мегапиксела (3264 x 2448 точки) ще ви е прекалено голяма и ще се наложи да променяте размерите на изображенията. Тази резолюция обаче е подходяща за разпечатка на големи снимки на хартия. Големите снимки породени от голямата резолюция изискват и повече място за съхранение, затова ще трябва да се си купите и голяма флаш карта.
Светлочувствителност (ISO). Няма смисъл да искате чувствителност 3200 или 6400 ISO - едва ли ще ви се наложи да снимате на тъмно, затова нормална чувствителност от 400 - 800 ISO е напълно достатъчна.
Стабилизатор на изображението. Ако ви треперят ръцете по една или друга причина и снимките ви излизат все размазани, именно оптичният стабилизатор ще ви помогне да правите ясни и контрастни снимки, без използване на статив. Практиката показва, че цифровата стабилизация на изображението работи приемливо в моделите само на някои производители.
Формат на снимките. Ако фотоапаратът ви поддържа формата RAW, желателно е да снимате в него. В него изображението се записва директно от матрицата без компресия и обработка от процесора на устройството. Така снимките стават много качествени, тъй като не се внасят изкривявания от компресията. Но ако не ви се занимава след това да обработвате получените изображения в графичен редактор, форматът RAW не ви е нужен и можете да се задоволите с масовия JPEG.
Скорост на затвора. При повечето цифрови фотоапарати тази скорост е 15 - 1/2000 секунди, което е напълно достатъчно за фотолюбителите. При ниска скорост се снимат неподвижни обекти, а при по-висока - движещи се, за да няма размазване.
Дисплей. Колкото е по-голям дисплеят на фотоапарата, толкова по-добре ще видите снимката, която сте направили и ще прецените дали си заслужава да я оставите. Много е важно дисплеят да се вижда приемливо на ярка слънчева светлина, тъй като в повечето модели той се използва и за визьор на устройството.
Запис на видео. Видеото е само една полезна екстра към фотоапарата, но повечето потребители не биха се отказали от нея. Днес стандартната резолюция на видеото е 640 х 480 точки при скорост 30 кадъра в секунда, със звук.
Каква марка да изберем? Със заслужена популярност се ползват апаратите на Canon, Fujifilm, Nikon, Pentax, Olympus, Panasonic, Samsung, Sony и др. Тези компании дълги години са се занимавали с разработката на фототехника, а освен това, което е и много важно, в техните модели се използва качествена оптика.
От друга страна, по-малко известните производители предлагат модели на по-ниска цена, което има значение за много потребители.
И така, след като сте си избрали модел по необходимите характеристики, не е излишно да попрочетете за него в Интернет. Едно е да видите характеристиките, които производителят е написал, друго е да чуете отзиви на реални потребители от форумите - двете мнения могат коренно да се различават. Освен това, ще сравните цените на различните търговци, които също понякога драстично се разминават. Прочетете и сравнителните тестове на различните издания - в тях ясно се виждат разликите в моделите на различните производители. Тест на масови модели цифрови фотоапарати можете да прочетете и в брой 6/2008 г. на PC World България.