Всички знаем колко е неприятно, когато започнем да хълцаме, особено в най-неподходящия момент. Опитваме се да се отървем от неприятните спазми по най-разнообразни начини - пием вода, взимаме си въздух, преглъщаме, но дразнещото хълцане сякаш спира от само себе си.

Какво всъщност е хълцането?

Като чисто физически процес, хълцането e причинено от неконтролируеми спазми на диафрагмата. Всеки спазъм води до бърз прием на въздух, което предизвиква хълцане. В този момент, задният край на езика и небцето се повдигат, следвани от рязко затваряне на вокалния апарат (глотис), което и произвежда знаменития звук „хлъц". И както всички много добре знаем от първа ръка, този процес не е еднократен, а се повтаря ритмично известно време.

От физиологична гледна точка, медицинската общност не е достигнала до консенсус защо хълцаме. Някои лекари са съгласни, че хълцането не изглежда да служи на никаква полезна цел.

Безполезно ли е хълцането?

Може би да, може би не... Възможно е да е безполезно за нас в момента, но в еволюционното ни минало е служило за нещо. Някои учени определят хълцането като процес, подобен на дишането с хриле. Ако приемем, че хълцането е само остатък от генетичен код, наследен от земноводните ни праотци, възможно ли е то да се запази през всичките тези 730 милиона години еволюция, без да има някаква наистина полезна за човека функция?

Според други учени и лекари, хълцането е механизъм, помогнал на бозайниците да се научат да сучат, макар и това да е трудно доказуемо. Всъщност, в това твърдение може да има голяма доза истина, тъй като е факт, че още преди да се е появила дихателна дейност, бебето хълца в корема на майката. Според лекарите, това може би е начин да се подготви дихателната мускулатура на бебето за дишане и сучене след раждането му.

Друга идея е, че хълцането се е развило, за да помогне на нашите четириноги предци, да преглъщат храната, която засяда в гърлата им, тъй като трябва да я пренасочат хоризонтално, за да стигне от устата до стомаха им. Животните хълцат и защото се хранят прекалено бързо и на големи хапки.

От какво хълцаме най-често?

Има много фактори, които могат да предизвикат хълцане. Може да е заради твърде бързото ядене или пиене, или заради приема на нещо пикантно, както и от много гореща или пък прекалено студена храна. И пиенето на алкохол може да причини хълцане. Както и всеки бърз прием на въздух - кихане, кашляне или смях. Също така, ако сте нервни или развълнувани. Понякога не е никак лесно да се идентифицира причината, която предизвиква тези спазми, но почти във всички случаи, хълцането трае само няколко минути. Понякога, може да продължи и с дни или седмици, но това е много необичайно и обикновено е признак на друг медицински проблем.

Как да се отървем от досадното хълцане?

Точно както хората имат различни идеи за това, какво причинява хълцането, те също не са на едно мнение относно начините да го спрат. Най-вероятно сте чували много предложения за това как да се отървете от това досадно явление, сигурно дори сте опитвали няколко. Ако задържите дъха си и броите до 20 е един от начините, който помага на някои хора да се отърват от хълцането. Други казват, че пиенето от „обратната" страна на чаша вода е начин да се спрат спазмите.

Да се стресне хълцащия също е възможен метод за освобождаване. Обратното броене или казване на азбуката на заден ход, разтягане на диафрагмата, като поемете и задържите въздуха и протегнете ръцете си нагоре, вдишване и издишване в хартиена торба или да изядете една супена лъжица захар или фъстъчено масло също влизат в списъка с възможните начини за избавяне от спазмите.

Вероятно не е от значение, кое точно лекува хълцането и кои методи се опитва да приложи страдащия, защото в повечето случаи ще отмине от само себе си. Но междувременно е хубаво да имате списък с начини, които може да изпробвате.

Ако хълцането продължи повече от няколко часа или се появява много често, посетете лекаря си, за да се изключи някакво заболяване като причина.

Рекорд за най-дълго хълцане

Рекордът за най-дълго хълцане принадлежи на Чарлс Осбърн от щата Айова, САЩ, който започнал да хълца през 1922 г., докато се опитвал да премери прасе на кантар. Не успял да намери лек за състоянието си и продължил да хълца до февруари 1990 г., тоест в продължение на цели 68 години. Трябва да се отбележи, че през първите десетилетия от този период Осбърн хълцал по 40 пъти в минута, докато през последните години хълцането намаляло до 20 пъти за минута.

Източник:moreto.net