Коремът е мястото, където се срещат здравето и суетата, защото висцералната мазнина (тази, която е обхванала вътрешните органи) в областта на талията увеличава вероятността за метаболитни заболявания като диабет, обяснява Клер Уилър, преподавател в щатския университет в Портланд и автор на книги за тънка талия, цитирана в специализираното списание "Хелт".

Повечето хора си мислят, че тлъстинките по корема са най-упорити, но всъщност не е така. Еволюционно за разлика от натрупаните на други места мазнини тези на корема имат за цел да осигуряват бърза енергия в случай на битка с врагове, бягство от зверове или оцеляване при дълъг недостиг на храна, например при природни бедствия, твърди Уилър.

В днешно време обаче рядко влизаме във физически битки с враговете си, също така не ни се налага да се укриваме от диви животни, затова трябва да им намерим заместител под формата на друга физическа активност. Като едновременно с това помогнем за изгарянето на "възглавничките" чрез намаляване на обичайното количество калории. Тогава първите мазнини, с които ще се разделим, са именно тези от корема, смята експертката, пише "24 часа"

Мисията възможна

В повечето дамски гардероби, някъде отзад, има по една прилепнала еластична къса пола, която обаче изисква перфектна или поне някаква талия. За да можете да я обличате със самочувствие, трябва да увеличите разходките и движенията и да намалите порциите. Не се иска много. Основното е 30 минути упражнения на ден, стремеж да не прекарвате седнали повече от 6 часа и да държите количеството на дневния прием на калории между 1500 и 2000. Уилър е категорична, че когато наднорменото тегло е в рамките на 6 до 12 килограма, всеки може да свали 5 сантиметра от талията за две седмици, като с повече постоянство ще продължи още да намалява обиколката.

В допълнение към трите универсални принципа има и определени храни, които могат да помогнат в борбата с опуснатото шкембенце.
За да имате плосък корем, трябва непрекъснато да сте сити и да не прегладнявате, за да не поемате после в настървението си огромни количества храна - например вечер, след като не сте хапвали нищо цял ден.
Според проучване, публикувано в "Джърнъл ъв клиникъл нютришън", хората, които се хранели от 4 до 7 пъти дневно при намален обем на калориите и задължително приемали пълнозърнести храни, пълни с влакнини, стегнали талията си много повече от тези, които просто намалили калориите.

Фибрите

С други думи, въглехидратите не са непременно враг на хубавата фигура. Фибрите, които се съдържат в пълнозърнестите храни, не само спомагат за работата на стомашно-чревния тракт, но и поддържат усещането за ситост, обяснява Тами Шеймз, който е специализирал точно в областта на борбата с коремните мазнини.
Разтворимите фибри - като тези в овесените ядки и ябълките, са особено ефективни при борбата с тлъстините.

Проучване на екип от университета Уейк Форест показва, че увеличаването на разтворимите фибри с 10 г на ден се отразяват дългосрочно в топене на тлъстините около талията - с 4% за пет години. Уилър дори съветва за най-добър резултат дневният прием да бъде 25-30 г.

Калцият

Изследване на университета на Тенеси твърди, че консумацията на млечни продукти може да спомогне за поддържане на мускулатурата на корема стегната. Доброволци приемали по 150-160 г нискомаслено кисело мляко с всяко хранене и стопили с над 80% повече коремни мазнини от контролна група на същия режим, но без кисело мляко. Увеличаването на калция потиска калцитриола - един от виновниците за трупането на мазнини около талията. Той има отношение и към баланса на витамин D.

Намаляването на хормона потиска от своя страна производството на кортизол от мастните тъкани, който пък спомага за натрупването на мастни клетки около вътрешните органи.
Важната роля на калция при намаляването на теглото е потвърдена и от проучване на Харвардския университет. „Хелт" цитира извода, че калцият и витамин D са важни играчи при свалянето на килограми. За един месец групата от доброволци, които приемали храна с високо съдържание на калций (до 1500 мг) и витамин D (450 IU), стопили 10 пъти повече мазнини от контролната група.

Плодове и зеленчуци

Специалистите по хранене препоръчват да се ядат много плодове и зеленчуци, като в режима на хранене се добавят и разумни количества ядки.

Полезни мазнини

Не всички мазнини водят до наднормено тегло. Всъщност някои мононаситени и полинаситени мастни киселини, например в ядките и зехтина, са помощници в стремежа да сме слаби. Включването в хранителния режим на 2 с. л. бадемово масло за хранителни нужди или същото количество масло от авокадо е силно препоръчително според учените. Също така 2 с. л. студено пресован зехтин - в магазините означаван като екстра върджин, към салатата намаляват мазнините на корема дори и при умерено ограничаване на калориите според проучване на щатския университет в Охайо. Линолиновата киселина, полинаситените омега-6 мастни киселини, съдържащи се в слънчогледа, соевите зърна и предназначените за консумация масла от зърнени култури също имат ефект в мисията за тънка талия. Те подпомагат тежката артилерия срещу мазнините - хормона адипонектин, който ускорява обмяната, обяснява Марта Белури от научния екип, провел проучването.

Провокаторите

Учените препоръчват да се избягват провокаторите на тлъстините - алкохол, трансмазнини, хроничен стрес, недоспиване, мръсен въздух... Според учени от университета в Бъфало коремните органи на хората, които пият повече от 3 питиета (дори не е задължително да е всеки ден), са заобиколени от повече мазнини. Те препоръчват да се мине на светла бира и вино, при това в умерени количества и до 2 пъти седмично.

Уилър съветва - не само по естетически съображения, да се избягват готови храни, които съдържат трансмазнини. Ученият алармира, че трябва да се четат етикетите дори на храни с претенции за диетични, като нискомаслен сладолед например.
Стресът също води до трупане на килограми. Яденето провокира производството на инсулин, а стресът увеличава кортизола. Когато човек е под напрежение, той обикновено яде и яде на нервна почва, при това не се нахвърля на зелена салата, а на чипс или друга готова храна от големите пакети.

Наблюдението било потвърдено и от проучване на университета на Калифорния - когато се яде заради душевен дискомфорт, се трупат повече мазнини, отколкото при нормално хранене със същите калории.

Когато нивата на двата хормона - инсулин и кортизол, се увеличат, те работят заедно за съхраняването на суперкалории предимно в коремната област, подчертава Уилър. Експертът препоръчва човек да "изключи" мислите за ангажименти и страхове поне 5 минути, преди да посегне към храната.