Антибиотик, който учени откриха в акули, може да се използва като лекарство за вируси и да революционизира медицината, сочат резултатите от ново проучване.

Съединението, открито в черния дроб на морския хищник, може да се използва като нов вид лекарство за широк спектър от болести - от тропическа и жълта треска до хепатит B, C и D. Антибиотикът, наречен Скуаламин /Squalamine/, досега се употребяваше единствено като антивирусен агент.

"Да разберем, че Скуаламинът като цяло има широки антивирусни свойства бе изключително вълнуващо, особено след като вече знаем какво е въздействието му върху поведението на хората", заяви д-р Майкъл Заслоф от университета Джорджтаун.

Екипът от учени на Заслоф провел редица лабораторни тестове и открил, че Скуаламинът засилва антивирусната активност срещу човешките патогенни микроорганизми, които се откриват при повечето болести, включително при няколко нелечими досега вида хепатит. Освен постиженията в областта на медицината, откритието може да разгадае и мистерията как примитивните имунни системи на акулите се борят толкова ефективно с вирусите, които са същинска чума за другите водни същества.

БГНЕС