Днес отбелязваме Световния ден на диабета. За трета поредна година Българска асоциация Диабет (БАД) организира инициативата "Месец на диабета".

14 ноември е обявен за Световен ден на диабета и се чества всяка година от 1991 година насам под егидата на Световната здравна Организация. През 2006 година с резолюция 61/225 на ООН той става ден, официално наблюдаван и от ООН. Датата е избрана умишлено, тъй като на този ден е роден Фредерик Бантинг, който заедно с Чарлс Бест, прави епохалното откритие за ролята на инсулина при лечението на захарния диабет.

Днес, в над 160 страни по света, денят се чества от различни организации, компании, здравни сдружения и съмишленици, обединени от една цел: подобряване начина на живот и лечението на хората с диабет. Данните сочат, че през 2011 година диабетът е бил причина за смъртта на над 4 милиона и половина души, а над 465 милиарда долара са били необходими за лечение. Тези цифри шокират, още по-тревожно е, че се очаква през 2030 година заболелите от диабет да достигнат 552 милиона души, пише bgnes.

У нас около 300 000 българи са с диабет. Други 250 000 възрастни страдат от болестта, но не го знаят, защото са засегнати от така наречения скрит диабет. Няма точна информация колко са децата диабетици до 18 години, но се приема, че те са около 3000. Страната ни е на 29-то място в Европа по качество на лечение на диабетиците.