Жени, които спят в стаи с твърде много светлина, са по-застрашени от натрупване на килограми, показва ново британско изследване.

Ако спалнята е "достатъчно светла, за да виждате нощем другия ѝ край", обиколката на талията ще е по-голяма, отколкото при жени, които спят в по-тъмни помещения, установи екип на Института за изследвания на рака в Лондон, пише "24 часа".

Изследването, публикувано в сп. "Америкън джърнъл ъв епидемиолъджи", е анкетирало 113 000 жени. Те трябвало да определят светлината в своята спалня според няколко степени, вариращи от "достатъчно светла за четене" до "твърде тъмна, за да видиш ръката си"

След това отговорите им били сравнени с индекса на тяхната телесна маса, съотношението талия - обикалка на бедрата и други показатели за затлъстяване.

Екипът установил, че мерките били по-големи при жени, които спели в по-осветени помещения. Подобна връзка между светлината в стаята и теглото оставала валидна и след като се вземели предвид някои обстоятелства като физическа активност, малки деца в дома и продължителност на съня.

"При доста голяма група хора има определена връзка между наличието на светлина в стаята през нощта и свърхтеглото", коментира за Би Би Си професор Антъни Свердлоу от института в Лондон. Той нарича резултатите интригуващи, но предупреждава, че няма достатъчно доказателства, които категорично да показват, че ако хората затъмнят напълно спалните си, това ще доведе до промяна в килограмите им.

"Може да има други обяснения за връзката, която открихме между светлината и килограмите, но резултатите са достатъчно интригуващи, че да се продължат изследванията в тази насока", обяснява проф. Свердлоу.

Едно от възможните обяснения е, че светлината нарушава работата на нашия биологичен часовник, който се връща назад към миналото, когато хората са били активни през деня и са почивали през нощта. Както е известно, светлината променя настроението, физическата сила и начина, по който организмът обработва храната в 24-часов цикъл. Изкуствената светлина нарушава биологичния ни часовник, като отлага производството на хормона на съня мелатонин.

През последното столетие има тенденция за повече светлина в спалните, смятат специалистите. На първо място е проблемът със светлината, която идва от улицата около жилището ни.

Отвън има улично осветление, светофари, светлини от фарове на коли, рекламни билбордове и какво ли още не. Променя се и вътрешният декор в домовете ни, като хората заменят тежките и плътни завеси, които някога са били задължителни и напълно са изолирали светлината, с по-леки и прозрачни, които по-лесно се почистват. Освен това покрай леглото ни много често работи телевизор, има светещи циферблати на будилници, айфони и компютри.