Известният оркестър на "Титаник", е свирил за последно на суша именно в България. Фактът е документиран от специално подготвен за 90-годишнината от трагедията германски филм. Историята на оркестъра е разказана увлекателно пред e-vestnik от известния български музикален историк и критик Владимир Гаджев.
В края на 1911 година във Варна пристига кораб, от който слиза британски оркестър, търсещ работа. Диригент и цигулар е Уолъс Хартли, стар "морски вълк", пътувал нееднократно през Атлантическия океан с корабите "Лузитания" (потопен от германска подводница през 1915 година в разгара на Първата световна война) и "Мавритания".
Слуховете за високите качества на оркестъра бързо достигат до столицата. Следва покана от току-що построеното софийско Градско казино (днес Софийска градска художествена галерия на ул. "Гурко" 1) и той я приема.
Софийската преса от началото на 20 век не е била лишена от съобщения за пристигането на този оркестър и за репертоара му.
Открояват се два интересни, напълно непознати на широката публика момента. Единият от тях е свързан с репертоара на състава, в който e "Александърс рагтайм бенд" на Ървинг Бърлин. Този шлагер е публикуван в САЩ през 1911 година и маркира европейската популярност на рагтайма, затова следва да отбележим светкавичната и безпрепятствената му поява в България.
Втората любопитна подробност е слухът, че Уолъс Хартли много харесва един български кларнетист и го приема в оркестъра си. Тази легенда вече почти век се препредава от ухо на ухо сред по-старите музиканти, но за съжаление документално потвърждение за нея няма. Дори в най-подробния сайт, посветен на оркестъра на "Титаник", българска фамилия липсва.
В разгара на своя ангажимент в София Уолъс Хартли получава покана да замине за Саутхемптън, за да поеме ангажимент за първото плаване на "Титаник". На борда му се качват осем души музиканти от три националности- Англия, Франция и Белгия.
Трагичният край на историята е известен - през нощта на 14 април 1912 година "Титаник" се сблъсква с огромен айсберг и бавно потъва, а с него и 1500 души пасажери и екипажът. В това число е и оркестърът, който геройски свири до последния момент, поддържайки духа на паникьосаното множество.
Оценявайки по достойнство мъжеството на музикантите, в Ливърпул, върху фасадата на "Филхармоник хол", поставят възпоменателна табела за подвига на оркестъра. Бомбардировките през Втората световна война унищожават сградата и табелата, но след края й те отново са възстановени.