Учени забелязаха, че маймуни тамарини общуват с "намалена амплитуда" в присъствието на служители от зоологическа градина в Сентрал парк в Ню Йорк, които не харесват, съобщи в. "Индипендънт".

Това е първият пример на шепот, наблюдаван сред нечовекоподобни примати. Групата пясъкоглави тамарини е наблюдавана, за да бъдат изучени техните сигнали за объркване на нападателя ( насочени в случая срещу хора). Учените обаче забелязаха, че когато в
ограждението им влезе служител, когото никак не харесват, маймуните не издават характерните викове, а комуникират със "звуци с ниска амплитуда в контекста на потенциална заплаха".

С други думи, приматитe като хората чувстват, че е разумно да са по-тихи, когато край тях е някой, когото не харесват. Въпросният гледач е участвал при залавянето на тамарините и петчленното им семейство още преди изследването за защитно поведение.
Тамарините са с големина колкото катерица. Характерни са за тропическите джунгли на Централна и Южна Америка. Те живеят в групи до 40 животни.

Памукоглавите тамарини са изучавани много. Видът е "много кооперативен и вокален", като има "репертоар от викове, използвани при хранене, събиране на групата, проучване, лека тревога и силна възбуда".

Учените описват звуците на тамарините "като подсвирквания, цвъртене, писъци, крякане и вибрации". Памукоглавите тамарини са известни с използване на тактика срещу хищници, в която се предупреждават, замръзват неподвижно, втурват се да бягат или се събират заедно.