До XVII век душевноболните се считали за "обладани от дявола". Те често били лекувани с обливане със студена вода, пиявици, кръвопускане и слабителни. По-буйните от тях били оковавани във вериги, а за да ги доведат до безпомощно състояние ги въртели на специални легла със 100 оборота в минута.
В наше време много от психичните заболявания се лекуват успешно, а връзката между креативността и психопатологията се изследва в дълбочина. Множество изследователи и биографи на велики личности са търсили не само съществуването едновременно на талант и психична болест в определени хора, но и причината за това в наследствеността, когнитивния стил или личностови характеристики.
Заключенията, които се извличат от анализи на различни данни, предполагат, че прояви на психопатология се срещат по-често при хора с високи творчески заложби и че съществуват някои закономерности в особеностите на мисленето при хората с таланти.
От всички видове психози, биполярното разстройство се оказва най-тясно свързано с творчеството.
Биполярното разстройство е свързано с остри промени в настроението: периоди на дълбока депресия се редуват с периоди на крайна приповдигнатост (т. нар. мания).
Известни математици, композитори, писатели, изобретатели и други гениални в своята сфера творци са страдали от сериозни психични заболявания.
Вижте 5 от най-известните гениални личности, обсебени от някаква форма на психична лудост.
Микеланджело
Предполага се, че Микеланджело е страдал от аутизъм. Според неговите съвременници, художникът бил преобсебен от неговата собствена реалност. Повечето от мъжете в неговото семейство са имали сходни симптоми.
Микеланджело е описван от своите съвременници като самотен и меланхоличен човек, който предпочита да бъде далече от компанията на другите. Неговите биографисти твърдят, че тези симптоми, в комбинация с гениалност в областта на математиката и изкуството показват, че той може да бъде считан за човек с високо функциониращо нарушение от аутистични спектър.
Лудвиг ван Бетовен
Когато умира през 1827 г., Бетовен вече има история за множество медицински проблеми, дължащи се на дългогодишен алкохолизъм. Предполага се, че той е страдал от биполярно афективно разстройства.
Моментите на мания на Бетовен са били добре познати на неговите съвременници - те са били свързани с най-силните периоди в неговото композиране. По време на депресивните епизоди той е написал много от прочутите си произведения. В някои от писмата до братята си, Бетовен споделял мисли за самоубийство.
Чарлз Дикенс
Приятелите му разказват, че той бил във фаза на депресия всеки път, когато е започвал нов проект, но в края на книгата, настроението му превключвало в мания. Депресията му се влошава след раздялата със съпругата му, майка на десетте им деца, за да заживее с 18 годишна актриса.
Четири години Дикенс преди края на живота си той става жертва на влакова катастрофа, в която не е наранен, но при вида на пострадалите пътници депресията му се влошава, като почти напълно спира неговата креативност.
Исак Нютон
Един от най-великите учени на всички времена е страдал от силни спадове и подеми в настроението в комбинация с психотични тенденции. Неговата неспособност да се свързва с хората насочва към разстройствата от аутистичния спектър. В писмата му са установени налудности типични за шизофренията.
Чарлз Дарвин
Все още е загадка от какви психични страдания е бил засегнат Чарлз Дарвин. Почти постоянно е страдал от тремор, гадене, изблици на плач, зрителни халюцинации, които са били оценявани като тежка форма на агорафобия от повечето от неговите изследователи.
Дарвин се страхувал от хората, избягвал разговори дори с децата си, той е писал за себе си: "Аз съм принуден да живея много тихо, страхувам се от всички и не мога да говоря дори с най-близките си хора". В няколко писма той споделял желанието си за самоубийство, което се засилва много след публикуване на "Произход на видовете" и дебатите, които този труд предизвиква.
Източници:
http://mentalfloss.com/article/12611/40-fun-facts-about-sesame-street
http://bjp.rcpsych.org/content/207/2/180.2