Гаф беляза уж предимство. Историята, която предизвика скандал е следната: Съпруг снима малкия си син и своята жена на нейния рожден ден. Тя моли да ѝ прати снимката по Viber.
Той натиска щастлив копчето за изпращане и след секунди гръмва невиждан в семейството скандал, пише 24 часа.
Вместо момчето и майката се появява селфито на красива девойка с очила, потник, на фона на бял гардероб. “
Коя е тя?”, пита напрегнато съпругата. “Не я познавам!”, изумено отговаря съпругът и предава доброволно телефона си за щателен преглед.
Действително, смуглата красавица липсва сред галерията от снимки на мъжа. Той няма обяснение, което създава още по-сериозно подозрение.
В главата на съпругата му плуват десетки причини за нелепата ситуация. Започват догадки - семейството празнува в ресторант край морето, в който има безплатен Wi-Fi и допускат, че нещо във връзката се е преплело, тъй като Viber позволява да се говори и изпращат снимки безплатно точно през това приложение.
Съпругата се оглежда в препълнения ресторaнт и наблюдава изпитателно девойките.
Открива една, която прилича на момичето със селфито, и започва да я изучава с укоризнен поглед. Прави справка с телефона, за да установи, че “жертвата” е друга.
Разпитът продължава почти цяла нощ. Няма признание и подозрението тлее до следващата вечер. Тогава съпругът решава да се изповяда за нелепата ситуация пред приятели, за да получи публична индулгенция за своята невинност.
Въпросната снимка
Всички се смеят невярващо и го молят да пробва да им изпрати злополучната семейна снимка пак през Viber. За части от секундата единият получател вижда съпругата и сина, после фотото изчезва и след това девойката с очилата се настанява и в неговата галерия трайно.
Операцията по изчистване на семейния имидж продължава с разговор със служители на един от мобилните ни оператори.
Оказва се, че вече три подобни сигнала се обсъждат в компанията и все още няма техническо обяснение за подобни злополучни шеги, които си прави Viber - над 280 милиона души по света ползват приложението.
Морският ужас на семейството са изпитали най-малко още три двойки, които са настояли да получат официален отговор, за да решат дали да продължат връзката си.
Иначе потребители в интернет предупреждават, че създаденото от израелско-американския бизнесмен Талмон Марко приложение всъщност шпионира потребителите.
За първи път чуваме за такъв проблем, коментираха от “Вайбър-България”. Оттам не допускат, че е възможно да се изпрати чужда снимка от телефона.
Според експерти в телекомуникациите теоретично това е възможно, ако два апарата са били свързани помежду си например чрез блутут и така е изпратена информация от друг човек.
Разбира се, остава и вероятността криптираният канал на “Вайбър” да е бил “разбит” от много умел хакер.