Алпинистът Боян Петров стана носител на отличието "Мъж на годината 2016". Да припомним, че той беше номиниран за същия приз преди 2 години.
Сега Петров получи и офицерска-кавалерийска сабя от Кралство Сардиния от 1850 г., която по традиция се връчва всяка година на победителя в тази категория.
Алпинистът е роден на 7 февруари 1973 г. в София, по професия е зоолог, еколог, спелеолог и алпинист, работи в Националния природонаучен музей в София.
Той e първият български алпинист изкачил осем осемхилядника, сред които: К2, Канчендзьонга, Манаслу, Макалу, Анапурна, Нанга Парбат, Гашербрум I и Броуд Пик и първият диабетик, качил се на височина над 8000 метра без кислород.
Петров е 35-тият човек, изкачил три осемхилядника за по-малко от 100 дни. През 2014 г. изкачва третия по височина връх в света Кангчендзьонга в Хималаите (8586 м).
Два месеца по-късно покорява Броуд Пик в планината Каракорум (8047 м). Осем дни след това става първият българин, изкачил най-опасния връх в света и втори по височина - К2 (8611 м).
През 2016 за 86 дни Боян Петров покори и смъртоносните върхове Анапурна, Макалу и Нанга Парбат.
В надпреварата за "Мъж на годината 2016", само с няколко точки разлика от челната тройка останаха Георги Господинов, който е един от най-четените и най-превеждани български автори след 1989-а. и Ружди Ружди- българският параолимпийски лекоатлет в дисциплините хвърляне на копие, мятане на диск и тласкане на гюле.
През 2016 година, на параолимпийските игрите в Рио, печели златен медал за България в дисциплина тласкане на гюле, подобрявайки световния рекорд.
В категория нова Тв медийна звезда награден беше воещият в Дарик радио Драгомир Симеонов.
"Мис тв чар" стана Поли Златарева, едно от най-разпознаваемите лица на БНТ като водеща на информационната емисия "По света и у нас" и репортер в "Панорама".
Връчването на тази награда е част от ежегодния конкурс "Мъж на годината" и има за цел да отличи най-популярната водеща от телевизионния екран.
В категорията "Иноватор на годината" бе награден Сергей Петров, създател на концепцията на революционната Smart Beehive Management System или "интелигентен пчелен кошер".
Това е технология за пчелни кошери, която успешно се справя с т.нар. Colony Collapse - разпадането на пчелните семейства.
Наградата "Вдъхновение на годината" получи проф. Коста Костов, номиниран в проучването "Най-добрите лекари" през 2012 и 2015 г.
Той е професор по белодробни болести във Военномедицинска академия. Специализирал е в Швейцария и Германия, има завършен курс по лидерство в London Business School. Лектор е по белодробни болести в Медицински факултет на Университет "Св. Климент Охридски", София.
Антон Дончев бе отличен в категория "Легенда". Той е съвременен български писател, роден на 14 септември 1930 г. в Бургас. От 2003 г. е академик на БАН. Известен е в страната и в чужбина с романа си "Време разделно".
Екипът на Дарик връчи специалната си награда на хората, построили с ръцете си "Плаващите кейове" - водолазите и монтажистите от Deep Dive Systems .
В продължение на 16 дни, в периода 18 юни - 3 юли миналата година, "Плаващите кейове" на езерото Изео са посетени от над един милион души!
Историята на проекта на Кристо обаче стартира две години по-рано, когато започват да се обмислят детайлите около осъществяването му.
Kристо възлага на Росен Желязков, техничестки директор на Deep Dive Systems създаването на цялостната концепция за изработване, сглобяване и монтиране на плаващата конструкция, а Росен намира целия български екип, който да реализира изпълнението.