Отпадните води от домакинствата са много богати на органични вещества, но пречиствателните станции не разполагат с метод, който да впрегне енергията на тези вещества в полезен процес и ги третира просто като замърсители. Сега учени показват как специални пурпурни бактерии може да променят това.
Пурпурните фототрофни бактерии са способни да съхраняват светлинната енергия и освен това, под въздействието на електрически ток те извличат водорода от органичните отпадъци, който може да се използва за добиването на още повече електричество.
В момента един от най-големите проблеми на пречиствателните станции са големите въглеродни емисии, а новият метод с използване на пурпурни бактерии обещава нулеви емисии, по думите на съавтора на проучването д-р Даниел Пуйол от Университета "Крал Хуан Карлос" в Испания.
Източник: iStock
Пурпурните бактерии могат да използват органични молекули, вместо въглероден диоксид, за да осъществяват фотосинтеза и като странични продукти от метаболизма си образуват водород под формата на газ, белтъци и един вид биоразградим полиестер.
Кой от тези продукти ще бъде в най-голямо количество зависи от условията, в които се намират бактериите - светлина, температура и хранителни вещества. Учените могат да създадат такива условия, че да получават необходимите им вещества в зависимост от нуждите на пазара и вида на отпадните води. Но освен това, прилагането на електрически ток оптимизира продуктивността на бактериите.
Така бактериите могат да бъдат използвани и за продукцията на биогорива с минимално отделяне на въглероден диоксид - дори било установено, че когато бактериите са най-продуктивни, продукцията на CO2 е най-ниска.
Предстоят още изследвания преди пурпурните бактерии да бъдат използвани в практиката.