Рафаел Надал спря Григор Димитров по пътя му към мечтаната титла от турнир от Големия шлем. Испанецът победи след 5-часов маратон с 6-3; 5-7; 7-6; 6-7; 6-4. Срещата им продължи след полунощ местно време.

Въпреки загубата си, Григор определено е във възход - той показа равностойна игра и бъдещето пред него изглежда все по-обещаващо за големите победи.

Снимка 275695

Източник: GettyImages

Григор стартира годината с титла от турнира в Бризбън и записа 5 победи на Australian Open, за да стигне до полуфиналния мач с Рафаел Надал. Тук мощната игра на испанеца го спря, но въпреки това удоволетворението е голямо, тъй като публиката стана свидетел на много добра игра от страна на българина.

С днешната си победа, която го праща на финала срещу Роджър Федерер, Надал записа осмия си успех срещу Григор, за сметка на едва една в актива на българската топ ракета.

Нищо, Гришо! Всичко най-добро ти предстои! Експерти и тенис запалянковци коментират, че играта на българския тенисист никога не е била по-стабилна.

Снимка 275698

Първият сет завърши със силово превъзходство на Надал, който направи ранен пробив и взе първата част с 6:3. Във втората част още в първите минути Димитров спря серията на испанеца. Той направи първия си пробив за 3:1, след което го затвърди за 4:1. Надал се върна със силно разиграване в следващия гейм, който скоростно спечели. Гришо показа леко разконцентриране и допусна първата си двойна грешка в мача.

Във втория сет Григор имаше шанс да спечели мача при резултат 5-3 гейма, но Надал успя да си върне изоставането. След няколко тежки разигравания Григор изпусна сета и резултатът стана 5-5. Българската топ ракета обаче показа невероятен дух и спечели втория сет със 7-5.

Третият започна с размяна на геймове, като двамата тенисисти разчитаха на по-сигурни разигравания. Така, гейм за гейм, при преднина за българина, разиграването беше спряно заради човек от публиката, потърсил медицинска помощ. Това даде преимущество на испанския тенисист, който беше по-концентриран и успя да докара нещата до тайбрек, който спечели със 7 -5 точки.

Четвъртият сет също премина супер оспорвано до 6-6. Тайбрекът за оставане на Григор в мача реши, че играта продължава. Решителния 5-ти сет започна с гейм с подаване на Григор, който продължи повече от 10 минути под напора на испанеца за ранен пробив, но без успех. Гейм за гейм до почивката при 3-2 за Григор. В крайна сметка след повече непредизвикани грешки от страна на Григор, мачът завърши в полза на испанския съперник.

Рафаел Надал ще играе с швейцареца Роджър Федерер на финала на турнира в неделя. При жените утре ще видим сестринския сблъсък - Серина Уилямс - Винъс Уилямс.