През изминалата седмица светска поява на Ума Търман предизвика доста коментари и вълнения в социалната мрежа и интернет.

Актрисата от „Батман и Робин" е неузнаваема и това вероятно се дължи на на редица пластични интервенции, на които се е подложила в последно време. Според експерти лицето й наистина се е променило драстично само за няколко месеца. Кожата й изглежда опъната и лъскава, което е признак за прекаляване с ботокс. Търман има и много свеж тен, което пък издава неотдавнашен химически пилинг. Долните й клепачи също са променени. Това най-вероятно се дължи на хирургия за отстраняване на торбичките, предполагат специалистите. Също така кожата около челюстта й изглежда по-стегната, което обикновено се постига с радиочестотна апаратура. Само преди няколко месеца и Рене Зелуегър изненада по подобен начин феновете си. Затова потърсихме родният специалист по пластична хирургия д-р Ангел Енчев да коментира тази странна мода сред холивудските звезди. Какви са тенденциите по света и у нас в този сектор и как да се предпазим от подобни фатални интервенции.

- Д-р Енчев, тези дни актрисата Ума Търман ни стресна доста с промененото си лице. Какво е вашето мнение за промените във външния вид на звездата?

- Наистина видът на Ума Търман е доста различен и определено има промяна в лицето й, която може да се дължи на много и разнообразни фактори. Трябва да отбележим, че освен вероятните естетични корекции, актрисата е почти без характерния за подобни събития грим, липсва и типичната за нея лъчезарност и блясък, които винаги е демонстрирала на червения килим.

- Сравнявайки снимките й от преди и сега, какви хирургични намеси забелязвате?

- Драматичната трансформация на Ума Търман, сравнявайки снимки от преди няколко години, е възможно да се дължи на факта, че се е подложила на фейслифт (пластика на лице), пластика на нос (ринопластика) и PRP - плазмотерапия, в областта на шията и деколтето. Изброените интервенции, с изключение на ринопластиката, вероятно са извършени съвсем скоро, тъй като е налице лека подпухналост, която е характерна за пациенти, през първия месец от възстановяването им.

- Има ли някакви тенденции в пластичната хирургия, които са актуални на запад?

- Основните тенденции, не само в България, а и в световен мащаб, са едва забележими корекции на лицето и тялото, поддържането на свеж и младежки вид и заличаване белезите на стареенето. На мода е типът жена, която изглежда естествена, без да изпада в крайности. В този смисъл, желанието на все повече дами е за неголям, стегнат и естествено изглеждащ силиконов бюст. При мъжете най-търсени са поставяне на гастрален пръстен, липосукция, корекция на нос и уши (ринопластика и отопластика) и увеличаване на пениса. Бъдещето на медицината е свързано с автоложната трансплантация, с навлизането на нанотехнологиите и развитието на микрохирургията. В последните няколко години, регенеративната медицина, намира широко приложение в пластичната хирургия, основно в уголемяването на бюст, чрез автотрансплантация на собствена мастна тъкан. Стволовите клетки, извлечени при предшестваща липосукция се използват в различни реконструктивни интервенции и са нова основа за развитие на имплантологията и трансплантологията.

- У нас каква е модата, която се налага?

- Не смятам, че стремежът на жените и мъжете да изглеждат добре, може да се определи като мода, и в този смисъл, мода в пластичната хирургия няма. Красивият и оформен бюст е мечта на всяка жена. Същото важи и за стегнатото тяло при мъжете. При по-младите пациенти се наблюдава желание за демонстрация, което е и разбираемо донякъде, но тези между 30 и 45 години, които знаят какво искат и как, залагат предимно на естетиката. Често ми се случва, пациенти да идват със снимка на известна личност, с желание да имат същия нос, скули или гърди. Интересното е, че напоследък повечето искат да приличат по нещо на български популярни лица, а не толкова на холивудските звезди. Например, най-харесваният нос, е на Златка Димитрова, а най-желаният бюст - този на Николета Лозанова. Да работя по „модел" обаче, за мен звучи много далечно, а то е и невъзможно. Връщал съм пациенти, желаещи нещо, което би ги лишило от стил, характер и самоличност и би ги превърнало в неотличими от останалите.

- Какви са последиците от неуспешните естетични корекции? Например филъри за уста, химичен пилинг, ботокс...

- Химичният пилинг, инжектирането на ботокс и филъри са нехирургични естетични манипулации, които е задължително да бъдат извършени от съответния специалист с медицинско образование. Най-голямото предимство на филърите е, че не вредят, а попълват бръчките и силно хидратират. Ефектът е бърз и видим. Всяко лице има различни нужди и в зависимост от случая, при по-повърхностните бръчки се използва по-разредена хиалуронова киселина, докато при по-дълбоките- по-концентрирана. Най-честото приложение на хиалуроновата киселина, е за увеличаване обема на устните и нерядко именно там, резултатът не е в рамките на естетичното. Колкото до ботокса - използван правилно, той е фантастична манипулация. Той прави кожата по-гладка, по-стегната, заличава фините линии, предпазва от появата на нови и блокира задълбочаването на вече образувалите се бръчки и придава младежко излъчване на лицето. Препаратът има доста широка употреба извън естетичната медицина - използва се за лечение на късогледство, хиперхидроза (прекомерно изпотяване на подмишници, длани или стъпала) и други заболявания. Но както при всяка интервенция, и при ботокса, употребата на повече от необходимото количество има негативно влияние.

- Кои са основните преимущества и рискове при пластичните операции?

- За представянето ни пред другите, изключително важна роля има и нашето самочувствие. То е изградено на база външен вид, качества и умения. Ако някой разполага с необходимите знания, но не се чувства уверен в себе си, не харесва външността си, развил е комплекс с течение на времето, пластичната хирургия предлага решение- една пластика на нос, може да промени живота на даден човек. В естетичната хирургия има определени рискове, съществува много тънка граница, която не бива да се прекрачва. Понякога представата за красота се изкривява и се стига до крайности, в желанието за промяна на външността.

- Коя е най-подходящата възраст да прибегнем до скалпела?

- Подходящата възраст за всеки пациент е различна, в зависимост от желаната или необходима корекция. Пример за това е естетичната корекция на уши-отопластика се извършва най-често в предучилищна възраст, тъй като до 7-8 години растежът и оформянето на хрущялната тъкан са завършили своето развитие. По този начин се предотвратяват неприятните емоции за детето, породени от контакта му с негови съученици при наличието на дефект. Същото важи и за операция за гинекомастия (при момчета между 12 и 15-годишна възраст), за поставяне на тестикуларен имплант, както и за уголемяването на бюст, чрез поставяне на силиконови импланти при наличие на анисомастия (асиметрия в гърдите) при млади момичета. Подлагането на естетична корекция или пластична операция е въпрос на личен избор. Първата и най-важна стъпка, при всяка оперативна интервенция, е изборът на квалифициран пластичен хирург, както и мястото на извършването й - в сертифицирани и специализирани болнични заведения. От съществено значение е и стриктното спазване на постоперативните инструкции, по време на възстановителният период.