Хората подценяват планината през лятото, а не бива. Последната акция за спасяването на мъж, който беше паднал от морена в района на Рибните езера в Рила продължи 9 часа, за щастие успешно.
Според планинските спасители инцидентите са даже по-чести в това време от годината, защото хората тръгват с неподходяща екипировка.
Централното било на Стара планина, особено около връх Ботев е място, за което те винаги предупреждават. Всяко лято и есен там има по няколко фатални инцидента.
Имало е дори изчезнали хора, които никога не са били открити. Тази част от планината е много опасна, тъй като Балканът разделя ветровете от север. Там много бързо се сменя времето, вятърът е силен, билото почти винаги е обвито в мъгли и напускането му невинаги води към добри пътеки.
Понякога може да ви отведе към т. нар. джендеми - това са места, където има пропасти и дерета.
Там хората просто спират и няма накъде да ходят. Ако в този момент нямате джипиес или обхват на телефона може да стане страшно.
Има няколко случая, когато човек се хлъзва по улея и след това прелита някаква пропаст - 60-70 метра, и такива инциденти са фатални, разказват спасители.
Другата най-опасна планина у нас е Пирин. Червените зони са Централното било, Кончето, Карстовото било, както и връх Каменица. (на снимката горе)
Кончето