Утре онлайн излизат непубликувани текстове на Джордж Оруел
Източник: .NET
Ерик Артър Блеър, познат под псевдонима Джордж Оруел (1903-1950), е един от най-цитираните политически наблюдатели на века. Неговите най-известни произведения, книгите "Животинската ферма" и "1984" описват един все още зараждащ се строй, чиято система малко по-късно ще започне силно да дублира описаните в творбите му притеснения.
Темите, с които той се занимава цял живот са властта, смяната на режимите, класовите различия и политическите конфликти. Основен принцип в работа му е бил опитът "от първа ръка" (за да напише първото си публикувано есе, The Spike, той се дегизирал като скитник за да събере нужните впечатления). Журналистическите му умения са оценени от издания като New English Weekly, Tribune, BBC, the Observer и др., за които е работил през по-голямата част от живота си.
Значителна част от дневниците съдържат още размишления на писателя за политиката и журналистиката. Проф. Джийн Ситън, председател на организационния комитет на наградата за политически текстове "Оруел" казва, че писателят е бил очевидец и хронист на 30-те години на ХХ в. Той е оставил записки за всичко - за безработицата, сплетните, фашизма, комунизма. "На всички проблеми - национални и международни - Оруел гледа едновременно като велик писател и порядъчен човек ", допълва професорът.
За собствените си литературни влияния Оруел коментира: "Мисля, че най-голямо влияние над мен е оказал Съмърсет Моъм, на когото се възхищавам страшно много заради умението му да разказва истории прямо и без превземки".
И наистина - всеки, който е чел негово произведение, бива поразен от яснотата и остротата на изказа му. Тези качества обаче не са плод на случайността, а търсен ефект. Доказателство са съветите, които сам дава на писателите: "Никога не използвай дълга дума, ако можеш да използваш къса" и "Никога не слагай чуждоезична фраза, научен термин или жаргон ако се сещаш за обикновена дума от всекидневието."
Много хора познават приноса на Оруел и индиректно - негови фрази и коментари отдавна са се вплели в световната култура. Примери са името на "Големият брат" и слогана "Големият брат те наблюдава", които са изцяло негова заслуга. Вариации на слогана от "Животинската ферма" - "всички животни са равни, но някои са по-равни от другите" остават адекватни и днес.
Джордж Оруел умира на 46 години от туберкулоза в Лондон, но творбите му остават валидни и до днес, защото съжденията му за политиката и властта са силно обвързани с наблюденията му над непроменливата човешка природа и цикличността на историята.
Пълните текстове на всички по-известни творби на Оруел в оригинал можете на намерите тук.