Правилните думи притежават силата само за няколко секунди да създадат хармония в общуването, а неправилните - да предизвикат конфликт. Думите обаче са и нещо много повече - те могат да променят дори нашия мозък.

До този извод стигат авторите на книгата „Магията на думите". Андрю Нюберг е лекар, специалист в областта на невронауката, който заедно с Марк Уолдман прави забележително проучване за функционирането на мозъка и въздействието на езика върху нея. То включва сканиране на мозъка, както и анализ на най-съвременните изследвания в сферата на комуникацията и практиките за спокоен ум. В резултат на тези дългогодишни усилия двамата автори създават цялостна стратегия, наречена съпричастна комуникация. В 12 лесни стъпки тя ни позволява да създадем специална връзка с ума на своя събеседник, така че мозъците ни да работят като един.

В тази среда на разбирателство ние можем да общуваме по-ефективно, да слушаме по-добре, да си сътрудничим без усилие и да постигаме по-успешно своите цели. Независимо дали става въпрос за бизнес преговори, семеен спор или възпитание на деца, съпричастната комуникация е лесен и доказан начин да се постигне диалог, в който печелят и двете страни. Тя е условието да се насладим на близост, доверие и разбирателство в общуването.

Една единствена негативна дума поражда сериозни промени в нашия мозък - това показват реалните изследвания. Отрицателните думи провокират в нас реакцията „бий се или бягай", което води до развиване на страховити умствени сценарии и отделянето на разрушителни неврохимикали. Това влияе както на собственото ни здраве и поведение, така и на нашите взаимоотношения. В подобна напрегната ситуация ние не бихме могли нито да реагираме адекватно, нито да проведем едно ползотворно общуване. За да променим тази ситуация, трябва да променим съзнателно своите вродени модели, а това става сравнително лесно чрез принципите на съпричастната комуникация - комбинация от 12 стъпки, които ни помагат да се отпуснем и да създадем специална връзка с човека отсреща, така че да разберем по-добре неговата гледна точка и дори да усетим емоциите, които изпитва:

12-те компонента на съпричастната комуникация са:

1.   Отпуснете се

2.   Останете в настоящия момент

3.   Поддържайте вътрешна тишина

4.   Бъдете по-позитивни

5.   Мислете за най-дълбоките си ценности

6.   Върнете се към приятен спомен

7.   Наблюдавайте невербалните знаци

8.   Изразявайте висока оценка и признателност

9.   Говорете топло

10. Говорете бавно

11. Говорете кратко

12. Слушайте внимателно