Ансамбъл "Българе" стартират свое едномесечно турне в Холандия. За 13-те години, откакто съществува, танцовата трупа не е оставала толковаа дълго в чужда държава. Досега момчетата и момичетата от ансамбъла са посетили 22 държави, сред които Америка, Япония и Русия.

Трупата обаче е имала престой не повече от 15 дни с по 5 концерта. Сега танцьорите ще представят 25 спектакъла, всеки по 2 часа, в периода от 28 октомври до 28 ноември.

Освен да покажат магията на народните танци и българската шевица, от ансамбъла са си поставили и много важна задача - да рекламират България като туристическа дестинация.

"До този момент в Холандия не е правен такъв голям културен проект. Организираме го заедно с наши холандски партньори. След това ще продължим проекта във Франция и Дания. Това ще бъде началото, в което ние ще покажем нашето изкуство и ще представим България. Надяваме се бизнесът да ни последва. Целта ни е да поканим холандските туристи у нас и най-важното - да развием фолклорния туризъм. Това е нещо, към което чужденците проявяват интерес. Когато бяхме в Америка, всички хора, които присъстваха на концертите, след това идваха и търсеха контакт с нас. Те искаха да им дадем координати на туристически агенции, които да ги доведат в България. И то става дума не някога да дойдат в България, а веднага. Това смятаме да направим и на територията на Европа", каза хореографът и основател на фолклорен ансамбъл "Българе" Христо Димитров.

Любопитна подробност е, че нашите танцьори ще вземат 400 костюма, които ще раздадат в Холандия на посланици, директори на театри и спонсори.

Димитров издаде, че в момента разработва нова система "Фолкнетика". Целта е чрез комплекс от движения, заимствани от българския фолклорен танц, да се реши проблемът с обездвижването. Хубавото е, че освен в групови занимания с инструктор, хората ще може да правят упражнения чрез самоучител дори в офиса.

"С фолкнетиката целим да създадем новата световна аеробика, каланетика и зумба. С този нов продукт искаме да влезем във всички спортни зали в целия свят. Това не само ще реши проблема с обездвижването, но и с раковите заболявания. Имайте предвид, че няма танцьор, болен от рак. Или, ако има, то това се случва като единичен случай и то 20-30 години след като е престанал да танцува", каза още Христо Димитров по време на пресконференция днес.

На всяко представление в Холандия, в рамките на почивките, ще бъде представен и проектът "Фолкнетика" (бел. ред. думата е съчетание между каланетика и фолклор).

"Танците по света са в 2/4 и 3/4 размер. Нашият танц е в неравноделен размер. По това се различаваме. Това дава голям ефект върху имунната система", допълни още Димитров.

Стилисът Капанов също подкрепя проекта за българските народни танци. Той смята, че фолклорът ни може да се превърне в една чудесна симбиоза между танци, мода и прическа. Нищо чудно дори да се заеме и с това как ще изглеждат косите на танцьорите от ансамбъла.

"Прическата, която е заложена в традицията на българските народни танци, са плитките. Тя трабва да бъде в синхрон с танците и да отговаря на динамиката", каза коафьорът, който също присъства на пресконференцията. /Lifestyle.bg