Идеята за създаване на книгата „Секс, любов и други глаголи" , възниква покрай бумът на сериала „Сексът и градът" през периода 2004 - 2006 г.
Това съвпада с встъпването в длъжност главен редактор на „Жената днес" на Мира Баджева. Двете с Михаела Петрова решават, че е добре да има българска рубрика, адекватна за българската аудитория. Така се ражда рубриката „Секс в първо лице", която Михаела води две години.
Успоредно с това като редактор в „Егоист", доразвивайки традицията за откровен разговор за емоционалните ни преживявания, Михаела развива идеята си, че променливите състояния на жените много си приличат с различните природни сезони - пролет, лято, есен и зима.
Част от тези текстове, някои от които дописани и преработени стават съдържание на първата й книга. Използван е формата „истории и разговори с приятелки", по-скоро журналистически похват, типичен за лайфстайл изданията, отколкото литературен маниер.
В първата част на „Секс, любов и други глаголи" става дума за голяма част от модерните понятия, нарицателни за живота в големия град в днешно време - успешната неомъжена жена, бисексуалността, метросекшуъл мъжете, тройките, суинга (размяната на двойки). В случая интересни са аналогиите с древността, където авторката търси корените на всички модерни явления.
Във втората част на книгата отново чрез примери от действителността Михаела Петрова проследява метаформозите на жените в различни периоди от живота им. Кара читателя да преосмисли понятията любов, страст, похот, доброта. Има и наръчник за превенция на домашното насилие и женския мазохизъм по принцип.
„Не е задължително да съм права, но ще се радвам ако читателите се досетят, че имат свободата да търсят алтернатива, а не да заспиват в смляни и отживели ценности".