"Любов не се търси в такова предаване." Това може да е коментар на приятелка, претърпяла драматична раздяла, на леля ни, която се е запознала с голямата си любов в квартала, на шофьор на такси, който си търси теми за разговор.

"Изпечена лъжкиня", още обвинения и раздели - "Ергенът" 4 и съдбата на трите двойки след финала

"Изпечена лъжкиня", още обвинения и раздели - "Ергенът" 4 и съдбата на трите двойки след финала

Приказка без щастлив край

Думите обаче са на Виктор Русинов - един от тримата "ергени" в тазгодишния сезон на "Ергенът". В момента, в който го чуваме да ги изрича пред една от претендентките за сърцето му, трябва да ни е ясно, че няма смисъл да гледаме така нареченото "романтично риалити" заради романтиката.

Вероятно трябва да си намерим друга причина да го правим. Например да очакваме конфликти и скандали между участничките, брутални игри с още по-брутални обиди или пък ерген, който се е целувал с всички момичета без една-две - горе-долу концепцията на предаването от предните сезони.

Виктор, който очевидно не търсеше любов в предаването

Източник: bTV

Виктор, който очевидно не търсеше любов в предаването

В четвърти сезон обаче продуцентите са нови, както и цялостното послание шоуто. Ергенът не е един, а трима, а момичетата имат право на избор - доста еманципирано на пръв поглед. Дотук добре - остава и любовта да се покаже зад ъгъла.

И това се случва на пръв поглед - все пак имаме всички предпоставки да очакваме пеперуди в стомаха, влюбени погледи и истински емоции на фона на красивата природа на Шри Ланка. Вместо това обаче, получаваме добре пресметнати ходове от страна на всички участници в предаването, чиято най-важна задача е една - да изградят публичния си образ по начин, който да им се отблагодари в бъдеще.

Роси (вляво), която се оказа резервен вариант за Васил

Източник: bTV

Роси (вляво), която се оказа резервен вариант за Васил

За едни се получи, за други - не. Парадоксално най-много позитиви извлякоха "загубилите" участнички. Някои избраха сами да си тръгнат на по-ранен етап от предаването, като запазят достойнството си. Други останаха до финала, за да бъдат публично унизени (да, говорим за Роси), но да излязат като реални победители в очите на публиката.

"Чувствам се унижена, манипулирана и използвана", каза тя на финала. Ние също, Роси. Защото така и не получихме обещаното романтично предаване. "Пиша се и аз за най-големия балък, че гледах, слушах, вярвах и се вълнувах. Накрая пих една студена вода и си лягам. Или съм голяма шматка или съм отчаяна романтичка, която вярваше че тези хора не са това, което изглеждат, и че наистина са влюбени." Това е коментар в Instagram профила на "Ергенът" малко след финала.

Най-краткият годеж - Мартин и Даниела

Източник: bTV

Най-краткият годеж - Мартин и Даниела

Голяма част от останалите коментари не са по-различни. "Не можем да отречем, че голям труд положихте, просто щеше да е по-интересно, ако наистина бяхте ни убедили, че някъде там има истинска любов."

Или пък любимият ни: "Това ли е любовта днес? Фойерверки за пред камерата, а зад кадър едно нищо? Да говориш за вечност с гласа на актьор и да забравиш до понеделник кого си нарекъл "любовта на живота си"? Истинската любов става все по-трудна в свят, който я търгува, а и в реалността явно все по-често е така... Знам какво съм гледал от друга страна - това е телевизия. Просто се замислих...За това какво правим с любовта - превръщаме я в сюжет, в рейтинг, в маркетинг. А тя е нещо друго. И със сигурност не е телевизия. Иначе успех на всички!"

Да, новите продуценти на "Ергенът" се постараха много всичко да изглежда красиво. И да бъдат честни със зрителите си, като им разкрият, че нито една от трите двойки, събрали се в предаването, не е оцеляла след него. Имаме ли нужда от това обаче? Не очакваме ли всъщност една романтична приказка - точно онова, което са ни обещали в началото?

Защото за какво ни е да гледаме грозната реалност - виждаме я всеки ден около себе си и без много усилия. В риалити шоутата очакваме да видим, че всичко е възможно. Че можем да надскочим физическите си възможности, че можем да оцелеем в дивото, че можем да станем шеф-готвач, че можем да намерим истинската любов. Че приказката е възможна въпреки пошлостта и цинизма на съвременния свят.