"Снимането забранено" - често виждаме този надпис на най-различни места, на които не бива да щракаме с фотоапаратите си. Най-често това са летища, гари, правителствени и военни сгради. В конкретни държави обаче има закони или правила, които човек трябва да знае предварително, за да няма неприятности. Все още съществуват традиции, които карат хората да не реагират позитивно към фотоапарата, независимо че сте турист, а не нахален папарак.

Също така на определени места снимането може да се окаже прекалено рисково занимание, което може да ви коства солена глоба, дори затвор. Ето къде е по-добре фотоапаратът ви да си остане в чантата:

Снимка 316082

Източник: iStock

Амстердам

В този прекрасен и много туристически град в Холандия има едно място, където ако снимате най-малкото, което може да ви се случи е да ви счупят камерата. Кварталът с червените фенери е едно от най-притегателните за туристите места и същевременно най-опасно място за фотолюбителите. Естествено е, че всеки иска да се щракне за спомен точно там, но ако се увлечете във фотографирането на някоя от жриците на любовта от витрините рискувате да бъдете пребит.

Снимка 316083

Източник: iStock

Южна Корея

В тази демократична държава, за разлика от Северната, снимането на жени тук е абсолютно забранено, ако нямате тяхното изрично съгласие. Ако пренебрегнете това правило, действията ви може да бъдат изтълкувани като сексуален тормоз. Глобата за подобно нещо е до 10 милиона в местната валута ($8,800) или до 5 години затвор!

Снимка 316084

Източник: iStock

САЩ

Да, в една от най-свободолюбивите държави по света снимането на частни къщи без разрешение е строго забранено. Няма да ви тикнат в затвора, но в много щати има сериозни глоби за снимането на частна собственост.

Снимка 316085

Източник: iStock

ОАЕ

В Обединените арабски емирства снимането на забранени места се наказва със затвор от 1 до 3 месеца и близо $2000 глоба. Не бива да щракате правителствени сгради, определени мостове и места свързани с шейховете. Дебне и опасността да се окажете на уникално място, на което обаче снимането не е прието заради заради суеверия на местните хора, пише Brightside.

Снимка 316086

Източник: iStock

Северна Корея

Едва ли сте планирали екскурзия до Северна Корея, но все пак е хубаво да се знае, че там снимането е забранено навсякъде. Без специалното разрешение на вашия гид не бива да вдигате камерата. Добавяме, че в страната на Ким Чен Ун не е позволено на туристите да ходят извън хотела си без водач. Там за определено поведение на улицата може да си навлечете неприятности, а представете си какво ви очаква ако снимате правителствена сграда например.

Снимка 316087

Източник: iStock

Япония

В източната страна е забранено да се снимат някои храмове и статуи, тъй според поверията ще се ядосат духовете. Тъй като японците са подредени хора, забранените обекти са посочени в туристическите листовки.

Снимка 316080

Източник: iStock

Алжир

В арабската страна е строго забранено снимането на жени. Населението е доста консервативно, особено в южната част на страната. Там жената се смята за собственост на мъжа, така че можете да я снимате само след съгласието на съпруга или баща й. Забранено е също да се снимат мостове, язовири и военни обекти.