Идеята да живеем без да оставяме след себе си купища отпадъци става все по-актуална в световен мащаб. Че планетата ни е достатъчно замърсена и ние сме виновни за това, не е новост за никого. Но да се научим да купуваме само това, от което имаме нужда, а и да го ползваме многократно, определено не е лесна задача.
Японският град Камикадзу подписва декларация за нулева загуба на ресурси още през 2003 г. А целта е до 2020 г. в малкото населено място цикълът на повторна употреба на всичко да бъде напълно затворен и около 1500-те жители да не оставят никаква следва от своето пребиваване.
И днес Камикадзу произвежда почти никакъв боклук. Преди отпадъците са били изгаряни в къщите и дворовете или изхвърляни сред природата, както в много други селски региони. А изгарянето, както знаем, води до сериозно замърсяване на въздуха.
Източник: Facebook / newsforme.in
Със задълбочаването на проблема се задълбочава и нуждата от намиране на решение. То идва именно с декларацията за нулева загуба през 2003 г. Нейната основна мисия е да се създадат условия, в които нищо не е ненужно.
Началото на революцията в малкото японско градче е наистина трудно. Според Great Big Story, жителите трябва да се научат да рециклират всяко едно нещо, което досега просто са захвърляли в кошчето. Разделното събиране на боклука е трудноемко и отнема доста време, но постепенно се превръща в навик.
Източник: Facebook / CuriOdyssey
Според декларацията, приета в Камикадзу, има 45 вида боклук, който може да се рециклира, а не просто да се изгори на двора. Хранителните отпадъци се компостират и се използват от местни ферми за наторяване на продукцията, която след това се предлага на пазара и в заведенията.
Така се образува един затворен цикъл на производство и хората виждат нагледно какво са способни да направят. И им доставя удоволствие да го правят. За сметка на почти нулевия боклук, жителите на японското село получават огромно удовлетворение от малките стъпки към една голяма промяна.