Огромният златен купол на Solobservatoriet в Норвегия ще бъде заобиколен от седем "галактически" бунгала, наредени като в орбити около него. Проектът е на известното местно архитектурно студио Snøhetta, което стои зад някои от най-необичайните и авангардни постройки в последните години.

Снимка 364460

Източник: Snohetta

Поръчител пък е Tycho Brahe Instituttet, които възнамеряват да следят основно метеоритната активност, земетресенията и парниковия ефект в бъдещата най-голяма обсерватория в северна Европа.

Снимка 364456

Източник: Snohetta

На една 580 м надморско равнище, постройката ще бъде полу вкопана в земята, а третият й последен етаж ще бъде покрит с "жив" зелен покрив. Изкачването към горните етажи е по стъпала, напомнящи планетарни пръстени, а самата повърхност на обсерваторията ще бъде гравирана с карта на небесните съзвездия.

Снимка 364459

Източник: Snohetta

Най-интересната част от целия проект на Snøhetta според нас е факта, че обсерваторията ще разполага със седем допълнителни постройки, откъдето посетителите ще могат не просто да наблюдават звездното небе, но и да останат да преспят. Най-голямата от тях с диаметър 10 м ще побира 32 човека, а най-малката с диаметър 2 м - двама.

Снимка 364457

Източник: Snohetta

Бунгалата са разположени подобно на планети, обикалящи в орбита около основната сграда на Solobservatoriet. В нея се помещава посетителският център, кафене и ресторант. Очаква се Snøhetta да завършат амбициозния си проект през 2020 г.