През последните години интересът към Луната е голям. Очевидно, живеем във времена, в които фантастиката изглежда скоро може да се превърне в реалност.
През 2016 г. генералният директор на Европейската космическа агенция (ЕКА) съобщи за намерението да бъде построена постоянна международна база на Луната, която би могла да служи като отправна точка за бъдещи мисии до Марс и отвъд него.
Сега Китайската програма за проучване на Луната (CLEP, наричана още Chang'e) възнамерява да изпрати четвъртата си мисия до обратната страна на нашия спътник. Космическият апарат ще бъде изстрелян през юни тази година, а шест месеца по-късно на лунната повърхност ще се приземят роувърът и спускаемият модул, който освен специализирана апаратура за изследване на повърхността, ще носи и контейнер със семена и яйца на насекоми.
Източник: CASC/Министерство на отбраната на Китай
Дизайнерът на контейнера Джан Юанксу казва пред Chongqing Morning Post:
"Контейнерът ще изпрати на Луната картофи, семена на арабидопсис и яйца на копринена пеперуда. Ларвите на насекомото ще се излюпят от яйцата и ще произвеждат въглероден диоксид (чрез дишането си), а в същото време картофите и семената ще произвеждат кислород чрез фотосинтеза. Заедно, тези организми може да дадат началото на една проста екосистема на Луната."
Тази мисия ще бъде и първата, която ще посети неизследван досега участък от Луната - басейна Южен полюс-Ейткън. Той е бил наблюдаван само от орбита и представлява най-големия ýдарен кратер в Слънчевата система, чийто диаметър е приблизително 2 500 км, а дълбочината му е 13 км.
Кратерът представлява интерес за учените не само заради огромните си размери, но и поради наличието на големи количества лед. Затова някои смятат, че именно това място би било най-подходящо за построяването на лунна база, а мисията Chang'e 4 цели да проучи дали е възможно хора да живеят и работят на Луната.