Връщането към природата може да бъде като връщане във времето - особено в най-древните залесени площи в света, някои от които са домът на най-старите форми на живот на Земята.
Скитането през тези мистични гори е прекрасен начин да намерим нова перспектива живота и да се почувстваме така сякаш се връщаме хиляди години назад (буквално). Така че, да слагаме туристическите обувки и да изследваме пет от най-древните места на нашата планета.
Гората от баобаби
Мадагаскар
Източник: iStock
Преди стотици години древните дървета в Мадагаскар правят тропическа гора, пълна с Adansonia grandidieri - специален вид боабаб, който е удивително красиво дърво, ендемично за Мадагаскар.
С течение на времето и голямото обезлесяване, са останали само 20 вида баобаби, които все още се извисяват над известния черен път. В своята особена форма и уникален "възвишен" ръст, тези величествени дървета са особено внушителни за зазоряване и по здрач.
Дъждовната гора Дейнтри
Австралия
Източник: iStock
Тази древна дъждовна гора на север от Бризбейн е на около 180 милиона години (което я прави два пъти по-възрастна от Амазонка).
Регионът Дейнтри се простира на около 460 квадратни километра и е най-голямата трайна тропическа дъждовна гора в Австралия. Голяма част от гората е призната за част от световното наследство на ЮНЕСКО.
Гората на арауикариите
Чили
Източник: iStock
За чилийското борово дърво, което обхваща районът на езерата в страната, се смята, че е развило своята особена форма на четчица, за да отстрани тревопасните динозаври по време на юрския период.
Дървото арауикария, което може да живее приблизително 1000 години, расте на много места в чилийските Анди, но най-зрелищната част от гората е разположена на фона на сини езера и заснежени вулкани в националните паркове Conguillío (Конгийо) и Tolhuaca (Толуака).
Гората Якушима
Япония
Източник: iStock
Образуваните от мъх корени на дърветата Yakusugi , известни още като японски кедър, са започнали да се развиват на остров Яку преди около 7000 години. В момента гората е дом на над 1900 вида и подвида растения, включително и древни екземпляри японски кедър.
Тази субтропическа гора е смятана за толкова красива от японските царства от 17-ти век, че буйният пейзаж е пресъздаден в много от градините на страната, а през 1993 г. гората Якушима става част и от списъка за световно наследство на ЮНЕСКО.
Беловежка гора
Полша и Беларус
Беловежката гора е един от последните останали европейски древни гори. През Средновековието равнинната гора служи като място за лов на средновековни царе и крале.
В началото на 20-ти век Полша и Беларус обявяват района, който се намира на границата на двете страни, за национален парк, а през 1979 г. гората става обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО.
10 места, които трябва да посетите през 2018
Едно от тях е Европейската столица на културата за 2018
Простира се 145 хил. хектара площ и е дом на много видове дървета и гъби, растящи в нея от повече от 7000 години.