Елитът на Европа ще бъде утре в Москва за най-грандиозното откриване от десетилетия насам. След 6-годишен ремонт за 700 милиона щатски долара и солидни финансови скандали престижният Болшой театър отваря врати за арт ценители и сноби с пари.
Събитието, истински национален празник, ще събере випове не само от страната, а и от Стария континент. Президентът Дмитрий Медведев, премиерът Владимир Путин и германският канцлер Ангела Меркел са в листата на височайшите гости, пише в. "Стандарт".
Първият галаспектакъл с участието на международни знаменитости ще бъде предаван на живо в Русия, Европа и САЩ. Подробностите се пазят в строга тайна, но според слуховете в представлението ще участват топбалерините на Болшой Светлана Захарова и Мария Александрова, оперните прими Натали Десай от Франция и Виолета Урмана от Литва.
Ремонтът, който трябва да върне най-известният руския театър в лоното на най-престижните световни културни институции, бе съпроводен от много финансови скандали, пише Ройтерс.
Според експерти от строителни компании изхарчените пари са двойно повече от 700 млн. През 2009-а дори започна разследване за високите разходи и твърдения за отклонени фондове. Всичко това постави в неудобно положение властта в Русия, обвинявана в повсеместна корупция.
Обикновено ценните пропуски за Болшой се харчат за 3000 рубли или 98 долара. Билетите обаче за първия гастрол на чужди звезди от Миланската скала, която ще изпълнят "Реквием" на Верди, достигат 12 000 рубли или 390 долара, необичайно висока цена за Русия.
Броени дни преди тържественото откриване работници все още довършват обновлението, а в същото време текат репетиции. "Трупите работят по 24 часа в денонощието, не почиват през уикендите, но никой не се оплаква. Всички сме водени от един и същ порив да се завърнем в нашия дом", казва генералният директор на театъра Анатолий Иксанов.
"Нямам проблеми със звука, въпреки че репетициите при постоянния шум на бормашините са малко затруднени", добавя Албина Шагимуратова от операта в Хюстън. Тя изпълнява главната роля в "Руслан и Людмила" от Михаил Глинка на 2 ноември. Балетът на Чайковски "Спящата красавица" пък е на 18 ноември.
Основан като частен театър от императрицата Екатерина Велика през 1776 година, Болшой преживява три пожара, бомбардировки през Втората световна война и е застрашен от подводна река. "По времето, когато затворихме театъра за ремонт, имаше 70 процентна вероятност сградата да се срути. Болшой се срина под 50-а позиция в класацията на най-добрите световни театри", обяснява Иксанов.
Преди комунистическата ера Болшой се слави с акустика на световно ниво, благодарение на покритите си със златно фолио стени. След революцията златото е остъргано и разграбено, а големият цилиндър под оркестъра - запълнен с цимент. Сега златните покрития се появиха отново, циментът е махнат, а рядък чамов материал, използван в стените, силно подобрява качеството на звука. Креслата са тапицирани с червен италиански плат, тестван за звукопоглъщащите му свойства. За по-добра акустика броят им е намален от 2100 на 1740. Дори две от най-близките станции на московското метро бяха звукоизолирани, за да не пречат на спектаклите.
Театърът се сдоби и с втора сцена със специално звукоотразяващо подово покритие, предназначено за оперните спектакли. Балетният подиум пък възвърна 4-градусовия си наклон, който най-добре поглъща приземяването на балетистите. В резултат на реконструкцията площта на Болшой театър се е увеличила два пъти и сега е 80 000 квадратни метра.