Смартфонът отдавна се е превърнал в неизменна част от ежедневието ни и просто не можем да си го представим без него. Технологиите напредват все повече, а с това се увеличават и възможностите, които ни дават устройствата. Но дали те ще бъдат с нас и в близкото бъдеще или там ни очаква нещо по-различно и още по-иновативно?

Бюджетен сгъваем смартфон от Samsung - ето кога да го очакваме

Бюджетен сгъваем смартфон от Samsung - ето кога да го очакваме

И още една изненада, която са ни подготвили

Отговор на този въпрос търсят хората, които стоят зад технологиите. И някои от тях споделят мнението, че дните на смартфоните са преброени и е време за нещо ново и различно. Илон Мъск например предрича бъдеще, в което телефоните ни, колкото и умни да са те, ще бъдат отживелица, а на тяхно място ще използваме интерфейси мозък-компютър като тези, които се разработват от компанията му Neuralink.

С тяхна помощ можем да контролираме устройства само с мислите си и това елиминира нуждата от физически интерфейси. Но засега всичко това е на тестово ниво и ни изглежда по-скоро като научна фантастика, отколкото като нещо, което ще използваме в ежедневието си, въпреки че вече има трима души с имплантирани чипове.

Друг милиардер от технологичния сектор, Бил Гейтс, също има по-иновативно виждане за технологиите, които ще използваме в бъдеще. Като например електронни татуировки като тези на компанията Chaotic Moon. Те включват наносензори, които могат да събират, предават и получава данни. Той смята, че биха заменили успешно редица приложения като тези за следене на здравословни показатели или GPS проследяването например, правейки смартфоните по-малка необходимост. 

Изпълнителният директор на Meta Марк Зукърбърг пък вижда бъдещето на технологиите в очилата с добавена реалност, които неговата компания от години разработва. Той дори прави смелата прогноза, че до 2030 г. те изцяло ще заменят нуждата ни от смартфони. И е убеден в думите си, защото умните очила ще позволяват всичко, което и телефоните, но по много по-лесен начин, без ръцете ни да са заети, което ни дава възможност да правим нещо друго междувременно, обяснява Glass Almanac.

E, не на същото мнение е изпълнителният директор на друга голяма технологична компания. Тим Кук, който е начело на Apple, не си представя бъдещето без смартфони. Според него, постоянните иновации, които се внедряват в устройствата, най-вече тези на базата на изкуствения интелект, ще продължат да ги правят необходимост дори в един свят, в който имаме много други и различни технологии.

iPhone 17 Air - без нещо, което почти всeки смартфон има

iPhone 17 Air - без нещо, което почти всeки смартфон има

Голям пропуск или напълно в крак с тенденциите

Въпреки напредъка в добавената реалност и изкуствения интелект, Кук вярва, че смартфоните ще продължат да съществуват едновременно с тези технологии, допълвайки ги, вместо да бъдат заменени от тях. И така Apple се ангажират с нелеката задача да представят на потребителите си непрекъснати иновации, с които да бъдат конкурентоспособни на променящата се среда.