Политическата коректност и страхът да не обидиш някого задушават изкуството, твърди в интервю за британския вестник „Телеграф" прочутият композитор Андрю Лойд-Уебър.
Създателят на мюзикъли като „Исус Христос суперзвезда", „Котките", „Евита" и „Фантомът на операта" тази година чества 40-годишнина от дебюта си на сцената.
"Като млад винаги правех това, което исках", смята Лойд-Уебър, припомняйки си, че навремето християнски групи нарекли творбата му „Исус Христос суперзвезда" богохулна, а евреите - антисемитска. Въпреки това той не се отказал и спектакълът пожънал успех и на Бродуей, и в лондонския Уест енд.
"Днес хората са обсебени от това, какво може да засегне другите. Казват ти - не може да направиш това, ще обидиш хората, не може да напишеш това - ще обидиш мюсюлманите, не може да кажеш това - ще обидиш някое друго малцинство, и в крайна сметка те разубеждават.
Разубеждават те от собствените ти идеи. Когато бях на 20 не мислех кой може да се засегне от това, което правя, просто го правех."
Последният проект на композитора е продължение на "Фантомът от операта", а през следващата година обещава да започне работа и по мюзикъл върху "Магьосникът от Оз".