Золотурн, основан от римляните преди 2000 години, но подминаван от много посетители днес, заради близостта му до близката столица Берн, е град, обсебен от числото 11. Градът е дом на 11 църкви 11 параклиса, 11 фонтана, 11 кули и 11 музея.
Впечатление прави и най-старата сграда в града - часовниковата кула, която събира три различни часовника. Единият, който е със златни звезди, кълба и движещи се фигури на цар, рицар и скелет, има 11, вместо обичайните 12 цифри. И не само това, часовникът е с 11 зъбни колела и звъни по 11 различни начина, пише BBC.
Източник: iStock
Смята се, че манията по числото 11 започва от Средновековието, когато е имало 11 общества. Великолепната катедрала Cathedral of St Ursus от този период, е построена до известна степен предсказуемо, за 11 години и е замислена от италианския архитект Гаетано Матео Писони, който е изпълнил сградата с множество символи и знаци по нареждане на правителството.
Източник: iStock
Катедралата намеква за някакъв загадъчен елемент в процеса на нейното създаване, но също и за числови последователности, които в крайна сметка допринасят за нещо много по-силно.
Източник: iStock
За да се изкачим до катедралата, има 11 реда стълби, последвани от още 11 и от трети набор със същата цифра. Има два класически фонтана, обграждащи стълбището, всеки от който украсен с 11 фини кранчета, от които тече вода. Има 11 врати, а височината на строежа е разделена на три части - по 11 метра всяка.
Източник: iStock
Вътре има 11 олтара, пейките са подредени в 11 редици, а един от олтарите е направен от 11 вида мрамор.
Ако религията е една от нишките на нумерологичната ДНК на Золотурн, геополитиката е другата. В исторически план различни ехота на числото могат да бъдат проследени отново до късното Средновековие. През 1481 г. Золотурн става 11-ти кантон на Швейцарската конфедерация, а от 16-ти век кантонът е разделен на 11 протектората. Нещо повече, за пръв път се споменава числото 11 през 1252 г. - тогава гилдиите, които за първи път гласуват за градски съвет, избрират 11 члена.
Източник: iStock
Невъзможно е да се разбере напълно начина на мислене на средновековния Золотурн, когато се заражда манията по 11, но това число естествено се налага в града и до ден днешен. Децата се радват на специален празник на 11-тия си рожден ден. Confiserie Hofer, пекарна, която наскоро отбеляза своята 100-на година, има наречен шоколадов десерт на числото 11.
Много компании, базирани в Золотурн, също приемат с въодушевление номер 11, включително семейната пивоварна Öufi-Bier или "11 бири".
За повече от 500 години Золотурн е разработил необикновен съюз с номер 11 и макар да не е много ясно от къде е тръгнало всичко, числото 11 е означавало, означава и ще означава много за жителите на този швейцарски град.