Проблемите с околната среда в последните десетилетия трябва ясно да са ни показали, че където и да живеем, те се отразяват и на нас. Дори в страната и на континента ни положението да изглежда сравнително розово, както показа докладът на Rewilding Europe, катастрофите в други части на планетата касаят и нас. Защото Земята е малка.

Вълците, кафявите мечки, белоопашатият орел и завръщането им в Европа

Голямото завръщане на вълците

Ново обнадеждаващо проучване

Не толкова розова е ситуацията в новия доклад на WWF "Жива планета", който представя актуални данни за състоянието на дивата природа, както и за рисковете, които я заплашват.

"Популациите на диви животни - бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби - са отбелязали катастрофален спад в числеността си, намалявайки средно с 69% от 1970 г. насам", се казва в него. Най-критичните райони са тропическите райони.

Снимка 590969

Източник: WWF България

"Днес сме изправени пред две тежки извънредни ситуации, предизвикани от човека: изменението на климата и загубата на биологично разнообразие. И двете застрашават нашето благосъстояние, както и това на бъдещите поколения", коментира генералният директор на организацията Марко Ламбертини.

Снимка 590970

Източник: WWF България

Шокиращи са данните от Латинска Америка и Карибския регион, където спадът на биоразнообразието е с 94 %. Критична е ситуацията още в Африка и Азиатско-Тихоокеанския регион, където популациите на гръбначни животни са се свили със съответно 66% и 55%.

За България също има актуални данни за закононарушения срещу дивата природа, от които най-често страдат птиците - 2089 случая за пет години. Има сведения за убити защитени видове като кафява мечка, бракониерство на диви кози, незаконна търговия с месо и хайвер на дунавска есетра.

"Кафявите мечки са все по-склонни да променят териториалния си обхват заради негативно човешко влияние. Лесният достъп до източници на храна, дължащи се на неправилното изхвърляне на отпадъци в селата, е привлекателен за тях," разказва Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България.

Снимка 590968

Източник: WWF България

Във връзка с всичко това организацията започва нова кампания. "Общ дом. Общо бъдеще" цели събиране на средства за опазване на дивите животни. Повече за нея има тук.