Септември е един от най-предпочитаните месеци за пътуване в Европа. Това е началото на т.нар. преход между високия и ниския сезон, когато цените на полетите и хотелите падат, тълпите намаляват, а температурите в горещи дестинации като Севиля и Лисабон вече са по-поносими - около 26-30°C вместо 40°C.
Но този месец и през есента пътуващите трябва да бъдат внимателни - в редица страни са насрочени стачки, които засягат полети, летища и наземен персонал. Ето къде и кога се очакват най-големите смущения.
Великобритания
- Дати: 30 септември, 1 октомври, 16-17 октомври.
Борнмът летище е в центъра на стачки, след като около 80 работници от профсъюза Unite отхвърлиха ново предложение за заплати. Засегнати ще бъдат дейности като чекиране, обслужване на багаж и зареждане на самолети
Летището обслужва почти 1 милион пътници годишно с полети на TUI и Ryanair.
Нидерландия
- Дати: 24 септември и 1 октомври (от 6 до 14 ч.)
Персоналът на KLM на летище "Схипхол" (Амстердам) ще проведе нови стачки, след като предупредителни действия вече доведоха до стотици отменени полети. Синдикатите настояват за по-добро заплащане за 14 000 наземни служители.
Само утрешната стачка може да струва на авиокомпанията 10 милиона евро.

Източник: iStock
Франция
- Дати: 7-10 октомври
Основният профсъюз на авиодиспечерите SNCTA отменя първоначално планираната стачка за 18 септември заради политическа криза, но обяви ново, по-дълго спиране на работа.
Очакват се сериозни закъснения и отмяна на полети в и извън Франция. Засегнати ще бъдат Ryanair, easyJet, British Airways, Lufthansa, Vueling и Air France.
Италия
- Дата: 26 септември - 24-часова стачка
След края на летния "мораториум" върху стачките транспортният сектор отново излиза на улицата.
Ще участват работници от Volotea, наземен персонал, както и служители на летищата в Каляри, Милано Малпенса и Линате. Очакват се масови закъснения и дълги опашки.

Източник: iStock
Португалия
Дългата 76-дневна стачка на Menzies Aviation беше отменена. Работниците настояваха за по-добри условия, но съдът задължи компанията да поддържа минимални услуги. За момента пътуванията до и от Португалия не са застрашени.
Испания
- Дати: до 31 декември - всяка сряда, петък, събота и неделя (5 -9 ч.)
Персоналът на Azul Handling, който обслужва Ryanair в 12 испански летища (Барселона, Мадрид, Севиля, Тенерифе и др.), започна стачки още на 15 август.
Макар авиокомпанията да твърди, че няма да има сериозни смущения, закъснения са възможни, пише Metro.