Да си легнем в чисти и свежи чаршафи е едно от най-отпускащите усещания, особено след уморителен ден. Но има един момент при смяната на спалното бельо, който ни притеснява всеки път - жълтите петна, които с времето неизбежно се появяват върху възглавниците.

Възглавницата, бактериите, мъртвите клетки, акарите и колко често да перем калъфката й

Колко често да перем калъфката на възглавницата

Според дерматолозите

Оказва се, че причината за тях не е тревожна. Обяснението е всъщност доста логично, а добрата новина е, че има начин да се отървем от тях.

Най-често възглавниците ни пожълтяват заради потта. Може и да звучи неприятно, но си е... човешко. Хората се потим, някои повече, други - по-малко. И колкото повече часове прекарваме в леглото, толкова повече потта се наслоява в материята.

Снимка 571981

Източник: iStock

Когато си лягаме с мокра или замърсена коса, това също се отразява върху по-бързото захабяване на възглавницата. Но петната може да са причинени и от някои козметични и продукти за грим. Затова в случай че искаме да запазим материята чиста по-дълго време, препоръчително е преди сън да почистваме старателно лицето си.

Ако вече ни се налага да се борим с пожълтяла възглавница, има трик, който е ефикасен срещу петна. Може да смесим сода за хляб с вода и с получената паста да атакуваме местата, които имат нужда от почистване.

Косата, коприната, копринените калъфки и как влияят на косъма и прическата

Каква е връзката между хубавата коса и коприната

Толкова просто, а толкова ефективно

Винаги пък е по-лесно просто да изперем възглавницата в пералнята, като задължително проверим инструкциите на етикета. Все пак, не бихме искали да я съсипем или да повредим машината.

Но независимо дали в пералня, или на ръка, препоръчително е да изпираме възглавниците поне два пъти в годината, пише Life Hacker.