Папуа Нова Гвинея е страната с най-голямото езиково разнообразие в света, с приблизително 840 езика, които се говорят и до днес. Това число е над 10%от общия брой на езиците в света.
Още по-забележително е, че езиковото богатство съществува в рамките на население от едва 10 милиона души. Официално казано, Папуа Нова Гвинея има три национални езика: хири моту, ток писин и английски. Английският се говори като основен език в Папуа Нова Гвинея, поради нейната колониална история. Страната е анексирана като протекторат на Британската империя през XIX век и по-късно има австралийска администрация, преди да получи независимост през 1975 г.
Ток писин (в буквален превод "говор на птици") е базиран на английски креолски език, който се развива по времето на Британската империя. Измислен е от различни групи работници от Меланезия, Малайзия и Китай, които идват в страната през XIX век, за да работят предимно в плантациите от захарна тръстика.
Източник: iStock
Въпреки че е силно повлиян предимно от английския, ток писинът включва смесица от местни и чужди езици. Хири моту пък е разновидност на моту - австронезийски език, първоначално говорен в района около столицата Порт Морсби. Донякъде свързан с ток писин, той е по-малко повлиян от английския и се придържа повече към своите австронезийски корени, с опростена граматика и речник, за да улесни комуникацията между говорещите различни местни езици.
Освен трите официални езика, Папуа Нова Гвинея обаче има стотици местни езици, поради огромното си етническо и културно разнообразие. Страната се състои от стотици острови, намиращи се в югозападната част на Тихия океан, северно от Австралия. Нейният неравен терен с изобилие от планини и гъсти джунгли исторически е ограничавал местната миграция и културното смесване, насърчавайки формирането на изолирани местни групи.
Източник: iStock
Въпреки че има своите сблъсъци с Британската империя и германската колонизация, отдалечеността на земята и суровата география позволяват на тези групи да се противопоставят на чуждото влияние и да запазят своята вековна идентичност, както отбелязва IFL Science.