През 1922 г., в Египет бе открита най-ценната за страната находка - саркофагът на Тутанкамон. През тези близо 100 години досега златният ковчег бе пазен строго и преместван няколко пъти, но нямаше изгледи да стане достъпен за всички желаещи да го видят.
Howard Carter first enters the tomb of #Tutankhamun. February 16, 1923. pic.twitter.com/1PTcRPffsn
— Archaeology & Art (@archaeologyart) July 11, 2019
Но стартът на процеса по реставрация на саркофага вече е факт. Целта е той да се приведе в желания вид до пролетта на следващата година, а след това да стане главната атракция в новия Египетски музей.
Възстановяването на саркофага няма да е никак лесна задача, защото за този близо век от откриването му в Луксор е претърпял доста щети. Под позлатената обвивка има няколко отделни ковчега, сложени един в друг, за да предпазят тялото на фараона, намиращо се в най-вътрешния.
Източник: Twitter / Nigel J.Hetherington
Мнозина смятат саркофага за прокълнат и предупреждават, че тези, които са го открили и отворили, ще ги застигне най-лошото. Не един и два са случаите на смърт на археолози или членове на техните семейства - някои от болест, други - при нелепи обстоятелства.
Но това няма да спре учените от египетския музей, които ще реставрират и самото мумифицирано тяло на Тутанкамон, който умира едва на 19 години. Освен златния саркофаг, в гробницата са намерени още около 500 артефакта, които също ще бъдат възстановени и изложени в новия музей в Гиза, пише The Sun.