На 10 декември миналата година, на височина от 3000 метра, на върха на вулкана Халеакала, остров Мауи, Хавай, е бил задействан за първи път най-мощният телескоп на планетата, носещ името DKIST.
Тогава е била и направена първата снимка през неговите свръхмощни лещи. А тя е и най-детайлната снимка на слънцето, с която разполагаме досега.
Въпреки че конструкцията на телескопа не е завършена, учените са успели да заснемат повърхността на звездата ни с рекордно приближаване.
Всяка една от гънките в снимката долу е с размерите на Франция, като направената снимка обхваща незначителна спрямо цялостните пропорции на слънцето площ.
Източник: NSO
Между тях забелязваме по-светли проблясъци, които представляват издигащи се плазмени стълбове с температура от около 6000 градуса по Целзий.
Когато телескопът е завършен, астрономите ще могат да наблюдават обекти и части от повърхността на слънцето с размери до 20 квадратни километра.
Оптиката на DKIST разполага с огромни четириметрови огледала, които променят формата си по 2000 пъти в секунда, за да компенсират изкривяването, причинено от земната атмосфера.
Топлината, която телескопът поема, е достатъчна, за да разтопи метал, но съоръжението разполага с високотехнологична охладителна система, която включва огромен басейн с лед и над 10 километра охлаждащи тръби.
Истинската работа на DKIST ще започне през юли тази година, когато се очаква конструкцията да е завършена напълно.