Когато пътуваме в различни страни е добре да се запознаем предварително с местните традиции и правила, за да не останем неприятно изненадани и да не попадаме в неловки ситуации. Ако например сме свикнали винаги да оставяме бакшиш в заведение, то има някои страни по света, в които е по-добре да излезем стиснати пред приятелите си и да си платим точно толкова, колкото трябва.

Най-опасните за посещение страни през 2024 г.

Защо Турция е сред най-опасните за посещение страни през 2024 г.

За какво да внимаваме

В общия случай бакшишът е знак на уважение към служителя и е прието той да бъде 15% от общата сметка. Но в тези страни допълнителната сума не се приема добре, а понякога дори си е чиста обида.

Австралия

Тук никой не очаква от нас да оставим бакшиш, защото в повечето случаи в сметката ни е включена и 10% такса за обслужване. Така че не бива да се чувстваме неудобно, че не сме дали повече, защото всъщност вече сме го направили.

Швейцария

В една от страните с най-висок стандарт на живот в света ситуацията е същата. Според местните закони всеки клиент дължи такса за обслужване и така искаме - не искаме, оставяме по нещо на служителите. А ако все пак толкова искаме, няма да ни се разсърдят, ако оставим още нещо отгоре. Но няма какво да се притесняваме - това е една от страните с най-висока минимална заплата.

Снимка 651853

Източник: iStock

Аржентина

Тук ситуацията е много любопитна. Според трудовия закон от 2004 г. е незаконно да се дават бакшиши на хора, работещи в хотели или ресторанти. Това обаче не означава, че не се случва, нито че не е добре дошло. Всъщност около 40% от възнаграждението на сервитьорите е именно от бакшиши. Така че може да престъпим закона и да останем нещо по лична преценка.

Белгия

Тук заплатите също са достатъчно високи, за да не разчитат служителите на бакшишите. Е, никой няма да ни изгони, ако оставим едни 10% отгоре, но въобще не е задължително, пише Daily Mail.

Сингапур

В тази страна ситуацията е малко противоречива. На правителствения сайт е написано, че "даването на бакшиши не е начин на живот" на острова и съвсем не сме длъжни да го правим. Но пък никой няма да ни се обиди, ако все пак решим да оставим нещо отгоре над сметката.

Снимка 651851

Източник: iStock

Китай

Десетилетия наред оставянето на бакшиш тук се смята за подкуп. Днес не е точно така, но все пак допълнителното заплащане се приема като лична обида към персонала и затова е по-добре да не го оставяме. Изключение правят екскурзоводите или шофьорите на туристически автобуси.

Япония

И в тази азиатска страна по-добре да не си и помисляме да оставяме бакшиш, защото служителите се придържат към много висок стандарт, когато предоставят услуга и не се нуждаят от нашите пари, за да се почувствате оценени. Те дори ще си помислят, че според нас работодателят им не ги цени достатъчно и съответно и не им плаща достатъчно, което само по себе си е обидно.

Лихтенщайн - една от най-безопасните страни за пътуване в Европа (и света)

Най-безопасната страна за пътуване в Европа (и света)

Какво предлага малкото княжество

Южна Корея

И тя е от страните, в които оставянето на бакшиш е неприемливо. Ако все пак направим опит, най-вероятно ще ни бъде отказано и ще ни върнат сумата.