За много хора, пенсионирането е ключова награда вследствие на десетилетия на ежедневната работа - време да се отпуснат, да почнат да изследват и да се забавляват необременени от сивото ежедневие. Важно е обаче и каква пенсия ще взима човек, за да може да си позволи наистина да си почине и да се наслаждава на живота.
Mercer/CFA Institute вече няколко години подред (16, ако трябва да бъдем точни) прави своя годишен доклад за глобалния пенсионен индекс, като определя кои са страните с най-добра пенсионна система.
Индексът Mercer/CFA използва среднопретеглената стойност на три подиндекса: адекватност, устойчивост и интегритет на пенсионните планове.
Източник: iStock
Да видим и как изглежда топ 10 на страните с най-добри пенсии:
- 10. Швеция
- 9. Чили
- 8. Норвегия
- 7. Финландия
- 6. Австралия
- 5. Сингапур
- 4. Израел
- 3. Дания
- 2. Исландия
- 1. Нидерландия
Нидерландия запазва първото си място като водеща в света система за пенсионни доходи, като Исландия, Дания и Израел остават съответно на второ, трето и четвърто място. По-конкретно, Нидерландия има най-високата обща стойност на индекса, 84.8, като Исландия отбеляза 83.4, Дания 81.6 и Израел 80.2. Тези четири системи за пенсиониране си печелят най-високата обща оценка "А" в индекса.
За всеки подиндекс системите с най-високи стойности са съответно Нидерландия за адекватност (86.3), Исландия за устойчивост (84.3) и Финландия за почтеност (90.8).
Източник: iStock
Нидерландските пенсии продължават да се класират като най-добрите в света, докато страната преминава от структура с дефинирани доходи към по-индивидуален подход с дефинирани вноски. Тази система също така включва "строги разпоредби и предлага на участниците насоки относно техните пенсии", се добавя в доклада.
Трябва да се отбележи, че Обединеното кралство се свлича до 11-то място (резултат 71.6) от 10-то място (73) предходната година. Докладът описва британската система за пенсиониране като имаща "здрава структура, с много добри характеристики, но има някои области за подобрение, които я отличават от системата с клас A", уточнява Pension&Investment.
Източник: iStock
От изредените държави България дори не попада в категорията на държавите с индекс под 35, определяни като места с лоша система, която може да е в ранен етап на развитие или да не съществува.