Далечният вулканичен остров Рапа Нуи, известен също като Великденския остров, е пълен с въпроси без отговор, но малцина са по-мистериозни от неговата уникална писмена система, която никога не е била дешифрирана.
Разположен на около 3600 километра от бреговете на Чили в източна Полинезия, Рапа Нуи е един от най-отдалечените населени острови в света. Той е най-известен със своите стотици гигантски монументи с форма на глава, наречени моаи, издълбани от хората от Рапа Нуи през приблизително 1100 и 1650 г. от н.е.
Европейците пристигат на острова през XVIII век, донасяйки множество проблеми, включително болести, убийства и търговци на роби. Ситуацията се влошава през XIX век и е нанесен фатален удар около 1860-те, когато около 1500 островитяни са отвлечени, за да работят като роби в Перу, унищожавайки населението.
Източник: iStock
До края на века по-голямата част от традиционната му култура е безвъзвратно изгубена, включително организирана система от глифови символи, наречени ронгоронго, които са сложно издълбани върху дървени плочи.
Около 1864 г., в разгара на тази касапница, външни лица забелязват доказателства за писмеността и мисионерите започват да я изпращат на борда на корабите по света. Днес съществуват само 27 дървени предмета, изписани с ронгоронго - нито един, от които не е останал на остров Рапа Нуи.
Много от тях са изпратени в Европа, където учени се опитват да разбият кода на Великденския остров, но всички тези опити се провалят.
Източник: iStock
Един от най-уважаваните опити е през 50-те години на миналия век от Томас Бартел, етнолог от университета в Тюбинген в Германия, който идентифицира 599 форми на знаци, въпреки че много съвременни учени смятат, че това "не може да се счита за окончателно".
Все пак е ясно, че ронгоронго няма видима връзка с друга позната система за писане и може да се е развила в пълна изолация от други култури. Въпреки че езикът е уникален, той се съчетава с определени характеристики, които се използват в много други човешки писмени системи - така че, не, не извънземните са донесли ронгоронго в Рапа Нуи.
"Формите на знаците не приличат на никоя известна писменост и следователно изглежда, че са измислени от нулата", гласи проучване от 2022 г. на екип от италиански лингвисти.
Източник: iStock
"Каквото и да е състоянието на неговото създаване, ронгоронго споделя характеристика, обща за всички измислени скриптове, базирани на изображения, а именно, че неговите знаци са силно емблематични: техните форми изобразяват реални неща, включително човешки фигури и части от тялото, животни, растения, инструменти и други предмети, създадени от човека, небесни тела и т.н.", се посочва още в проучването.
С други думи, смята се, че част от глифовете са директни изображения на обекти, включително хора, костенурки, риби и дървета. Ето защо много изследователи предпочитат да наричат ронгоронго пример за "прото-писменост", за разлика от "истински системи за писане", въпреки че разграничението между тези категории не е черно-бяло.
Ронгоронго остава недешифриран от съвременния свят, но продължават опитите той да бъде разбран по-добре. През февруари 2024 г. изследователи публикуваха проучване, което прилага ново радиовъглеродно датиране на четири дървени плочи, гравирани с глифовете.
Източник: iStock
Една от плочките е направена от дърво, отсечено между 1493 и 1509 г., което предшества пристигането на чужденци на острова с поне 200 години и допълнително потвърждава мнението, че писмеността ронгоронго може да е била разработена изолирано.
Странно е, че старата табела е била направена от дървесен вид Podocarpus latifolia, който не расте на Великденския остров, а родом в Югоизточна Африка. Как тогава дървото се озова на половината свят в югоизточната част на Тихия океан, не е ясно.
Podocarpus е високо ценена дървесина, която се използва широко за корабостроенето в Европа от Средновековието, отбелязва IFL Science. Като такива, изследователите твърдят, че плочата ронгоронго може да произхожда от мачтата на европейски кораб. Може би корабът е потънал, създавайки дървесина, изхвърлена на брега на Рапа Нуи след десетилетия или векове на пътуване през световните океани.