Растенията нямат уши. Но редица проучвания предполагат, че въпреки това те могат да улавят част от звуци като гласове и музика. Затова никак не е толкова странно, ако някой каже, че говори на растенията, които отглежда и дори, че им пее.

Растенията у дома, пролетта, пресаждането и грижите за тях през този сезон

Пролетно съживяване на растенията

За да ни радват по-дълго

През 2009 г. е в Англия е проведен интересен експеримент от Кралското градинарско общество. В него се включват десет души, които четат на доматени растения класически произведения на Шекспир и Дарвин. Самите растения са обособени в три групи - първата е подложена на мълчание, втората на звуците на женски гласове, третата на мъжки.

Според получените резултати, се оказва, че доматите предпочитат женския глас - онези, които са били под неговото въздействие значително изпреварват останалите по растеж.

Снимка 608522

Източник: iStock

Любопитно е, че най-добрият резултат е на Сара Дарвин, пра-пра-внучка на Чарлз Дарвин, която чете "За произхода на видовете" на доматено растение, което порасва с два инча по-високо от останалите.

Популярното предаване на Discovery Channel "Ловци на митове" също прави подобен експеримент с растения. Поставят ги в оранжерии, където са изложени на: комплименти, обиди, класическа музика, дет метъл и мълчание. Крайният резултат показва, че растенията, изложени на мълчание, растат най-бавно. Следвани са от тези, подложени на обиди. Малко по-добре се справят растенията, слушали класическа музика, а най-бързо нарастват онези, на които е пускан дет метъл.

И дори да не е напълно сигурно, че говоренето с растенията има някакви предимства за тях, воденето на редовен диалог означава, че полагаме истинска грижа, което е най-важното нещо, според The Daily Digest. Градинарството е добра терапия, подобрява настроението и намалява стреса и тревожността.

Снимка 608521

Източник: iStock

Според някои специалисти разговорът с растенията може да ни помогне да изразим собствените си мисли. Докато говорим на тях, ние всъщност говорим на самите себе си и формализираме нашия мисловен процес. А като прибавим и факта, че растенията няма как да ни осъдят за казаните думи и може да кажем всичко, което бихме искали - наистина няма причина да спрем да говорим пред нашите растения.

Редица популярни личности дори са признавали, че правят това. Самият крал Чарлз сподели през 2010 г., че с удоволствие говори с растения и дървета и дори обича да ги "изслушва". И подчертава, че това е "абсолютно важно." През 2019 г. той дори бе забелязан да се ръкува с всяко дърво, което е засадил и да му пожелава "всичко най-добро."

Принц Чарлз, имението Хайгроув и новият парфюм на принца, вдъхновен от градините там

Нежната страна на принц Чарлз

Парфюм с аромата на градината на принца

Подобни са нещата, които практикува и Джуди Денч. Английската актриса е запален градинар. Преди време тя превърна своята градина от шест акра в имението си в "тайна гора", споделяйки, че мисли за дърветата си като за свое семейство. Тя признава, че разговаря със своите растения и всъщност е част от големия процент британци - около 51%, които го правят.