Има различни видове туристически забележителности спрямо това с какво привличат интереса ни - дали са природни феномени или пък произведения на човешката дейност с интересна и наистина дълга история. А южната ни съседка Турция безспорно е богата на всички тях. 

Нито небостъргач, нито летище - ето която е най-добрата световна сграда за 2024 г.

Нито небостъргач, нито летище - ето която е най-добрата световна сграда за 2024 г.

Невинаги мащабът е решаващ

Гьобекли тепе е неолитен археологически комплекс, който се смята, че датират от някъде между 9600 и 8200 година пр.н.е. Част е от културното наследство на ЮНЕСКО и се определя за най-старата създадена от човек сграда, която продължава да съществува и до днес. Тя днес представлява Т-образни варовикови колони, подредени в кръг. И това със сигурност е достатъчна причина да я видим с очите си.

Гьобекли тепе е два пъти по-старо от Стоунхендж и е построено преди хората да са изобретили, писането, колело и дори земеделието. За пръв път археолозите попадат на находката през 1960 г., но чак 30 години по-късно започват по-сериозните й изследвания, които оставят изненадани дори учените за истинската възраст на сградата.

Снимка 704673

Източник: iStock

Някои от каменните блокове, използвани за строежа, са с тегло 50 тона и повече, което поражда логичните въпроси как хората в древността са успели да ги преместят и подредят, за да изградят конструкцията. Предполага се, че не са използвали метални инструменти, нито силата на животни като коне и волове, защото тогава човешката еволюция още не е била стигнала до този етап.

Освен от исторически план, Гьобекли тепе може да се разглежда от гледна точка на своето религиозно значение през вековете. Смята се, че комплексът е изпълнявал ролята на религиозен или церемониален обект, построен от ловци-събирачи още много преди те да започнат да се установяват в конкретни местообитания. Доказателство за това са големият брой резби върху камъните, изобразяващи животни като лъвове, змии, скорпиони и лешояди, пише Express.

Снимка 704674

Източник: iStock

Според ЮНЕСКО, Гьобекли тепе е едно от първите проявления на създадена от човека монументална архитектура. Мястото свидетелства за новаторски строителни техники, включително интегрирането на често декорирани Т-образни варовикови колони, които също изпълняват архитектурни функции.

Учени и археолози пък смятат, покриването на комплекса до едно ниво с пръст не е знак на изоставянето му, а точно обратното - съвсем целенасочено действие от страна на неговите създатели и следващите поколения, които са го използвали, за да могат да го съхранят напред във времето. И очевидно добре са го премислили, защото и до днес има какво да се види.

50 години Луси - какво знаем и какво не за липсващото звено в човешката еволюция

50 години Луси - какво знаем и какво не за липсващото звено в човешката еволюция

Продължава да е най-значимото откритие в областта

На този етап конструкцията се оценява като здрава и стабилна, а процесите и промените в нея са под непрекъснато наблюдение и контрол, за да се противодейства на евентуални щети, които могат да нанесат климатичните условия и други фактори на околната среда. Така и сега Гьобекли тепе си остава едно от най-близките ни и автентични места, на които можем да се върнем хиляди години назад в човешката история и еволюция.