Промените в климата имат много измерения - от глобалното покачване на температурите до това да прекараме зима без сняг по нашите географски ширини. И да наблюдаваме розово фламинго край Бургас.
Българското дружество за защита на птиците съобщи през 2023 г, че за първи път в страната са забелязани фламинги, които се опитват да свият гнезда в Атанасовското езеро. Гнездова колония от около 45 двойки на розово фламинго се сформира юли миналата година, но поради късното образуване на колонията птиците не успяха да отгледат малки.
За пръв път у нас обаче тази година се излюпиха малки на розово фламинго в Атанасовско езеро край Бургас. Броят на малките е най-малко три и са наблюдавани на 16 юни от екип на БДЗП, когато са на възраст около една седмица.
От БДЗП изясняват, че гламингото е изключително чувствително на човешко присъствие особено през гнездовия период, затова наблюдението на малките може да бъде извършвано само от експерти от голямо разстояние.
Източник: iStock
Самото гнездо представлява купчина от тиня, кал и малки черупки с височина до около 60 см и диаметър около 50 см. Толкова е високо, за да може да бъде над водата.
Женската снася едно-две яйца, като мътят и двете птици около месец. Родителите хранят новоизлюпените малки със специална кашица, която се отделя от жлези в храносмилателния им тракт. Тази храна е много питателна и изключително важна през периода преди човката на малкото да се извие и то да може само да филтрира храна с нея.
Източник: iStock
Излюпването на малките фламинго у нас е знак, че Атанасовско езеро предоставя всички необходими условия за размножаването на вида. За да се сведе до минимум рискът от безпокойство, информацията за излюпените малки се споделя чак сега през август по повод честването на 44 години от обявяването на Атанасовско езеро за поддържан резерват.