В последните години, в резултат на глобалното затопляне, периодът на алергизиращите полени се е увеличил значително. А това води до истинска агония за всички, които имат непоносимост към тях. Техният брой пък непрекъснато расте.

Децата, чистотата, хипотеза за хигиената и новата теория за детския имунитет и алергиите

Децата, стерилната среда и имунитетът

Какво наистина помага и какво вреди

Почти всеки от нас поне веднъж е проявявал алергия, независимо дали към полени, лекарства, храна или друго. Най-общо алергиите се определят като реакция на имунната система срещу конкретен алерген. А те се делят на такива, които се поглъщат, се вдишват или са в контакт с кожата.

Алергените са протеини, които са достатъчно големи, за да задейства защитните сили на организма. Има и други, които не са типични протеинови алергени, и трябва да бъдат разградени до такива от черния дроб, за да ни алергизират.

Снимка 538299

Източник: iStock

Алергичните реакции с техните различни симптоми обикновено се появяват в отговор на нещо, с което имунната ни система се е сблъсквала преди. И при повторна среща протича т.нар. процес на сенсибилизация или реакция на незабавна свръхчувствителност.

Тя се дължи на специфичен тип алергично антитяло, наречено имуноглобулин Е (IgE). То разпознава алергените и задейства алергичните клетки с цел освобождаване на различни вещества, сред които и хистамина, който предизвиква сърбежи. 

Снимка 538298

Източник: iStock

Как имунната ни система ще реагира на конкретен алерген зависи от различни фактори, сред които например как се срещаме с алергена. Ако сме сред природата и ни ужили пчела, това може да доведе до подуване на мястото.

Но ако вдишаме полен, към който сме алергични, може да се стигне и до астматичен пристъп. В някои случаи са необходими часове и дори дни, за да може алергенът да предизвика реакция - като например при приема на някои лекарства, предава The Healthy.

Алергиите, СЗО, симптомите и най-разпространените заблуди, свързани с тях

Четири мита за алергиите

Най-големите заблуди според експертите

Ако с годините алергични реакции при нас зачестяват, както и броят на алергените, на които реагираме, значи сме склонни към атопия. Хората с екзема или астма страдат по-често от алергии. При някои те са фамилна обремененост и се предават генетично. А това, което можем да направим за свое спокойствие, е да се изследваме за алергени, за да предотвратим рискови ситуации и нежелани последствия.