Нови кадри показват членове на безконтактно племе в перуанската Амазония, живеещи в район, "опасно близо" до части от гората, използвани от компании за дърводобив.

Организацията за правата на човека Survival International, която пусна кадрите, настоява, че снимките ясно подчертават необходимостта от отнемане на всички лицензи за дърводобив в региона и признаване, че територията принадлежи на неконтактните народи.

Кадрите показват хора от Mashco Piro, общност от номадски ловци-събирачи, смятани за едно от най-големите племена без контакт в света с приблизително 750 членове.

В края на XIX век племето изстрадва много от колониалните каучукови барони в западна Амазонка. Хиляди са поробени, докато безброй други са преследвани, бити, оковавани, ограбвани, изнасилвани и убивани, пише IFL Science.

Въпреки трудностите те успяват да оцелеят с непокътната традиционна култура. Все пак, племето продължава да е изправено пред непрекъснато нарастващата заплаха от изсичане и обезлесяване. Няколко компании за дърводобив държат концесии за дървен материал в територията, която принадлежи на хората от Mashco Piro, само на няколко километра от мястото, където са заснети новите кадри.

"Тези невероятни изображения показват, че много голям брой безконтактни хора от Mashco Piro живеят само на няколко километра от мястото, където дървосекачите са готови да започнат работа. Наистина една компания за дърводобив, Canales Tahuamanu, вече работи на територията на Mashco Piro, за което племето даде ясно да се разбере, че се противопоставя", казва в изявление Каролайн Пиърс, директор на Survival International.

"Това е хуманитарна катастрофа в процес на създаване - абсолютно жизненоважно е дървосекачите да бъдат изхвърлени и територията на Mashco Piro най-накрая да бъде подходящо защитена", отбелязва още тя.

В един кадър група от 17 души от племето се появяват близо до село Пуерто Нуево в югоизточно Перу. В друг, над 50 са забелязани близо до съседното село Монте Салвадо. Това селище е обитавано от Yine, коренно население в Перу, което поддържа контакт с по-широкия свят, но говори език, свързан с Mashco Piro. 

След тези нови кадри Survival International призовава Forest Stewardship Council (FSC) - независима организация с нестопанска цел, която насърчава етичното и отговорно управление на световните гори, да оттегли сертификата, даден на компаниите, работещи в областта.

"Това е неопровержимо доказателство, че много Mashco Piro живеят в тази област, която правителството не само не успя да защити, но всъщност продаде на компании за дърводобив. Дърводобивните работници биха могли да донесат нови болести, които биха унищожили Mashco Piro, а също така съществува риск от насилие от двете страни, така че е много важно териториалните права на Mashco Piro да бъдат признати и защитени от закона," добавя пред Reuters Алфредо Варгас Пио, президент на местната организация на коренното население FENAMAD.