Дъждовете в страната все така не спират, затова и решихме да проверим на кои други места по света са и по-зле от нас. Градовете като цяло страдат повече от проливни валежи, а причината за това е логична - липсата на достатъчно почва, която не е покрита със сгради, асфалт и бетон, не позволява водата да попива. Къде обаче това се случва най-често в годината?

Снимка 373779

Източник: EPA/БГНЕС

Според карта на Световната банка, най-дъждовните страни се намират около екватора - северната част на Южна Америка, централна и западна Африка и островите в Югоизточна Азия.

Две малки градчета в североизточна Индия се оказват с най-много литри на квадратен метър на година. В Маусинрам количеството дъжд е 11 870 литра на квадратен метър, а в Черапунджи - 9300. И двете места се намират в щата Мегхалая, чието име означава буквално "дом на облаците".

От големите градове в този район на света най-дъждовни са Мумбай, Сингапур и Манила. В Африка столицата на Либерия Монровия е известна като "най-дъждовната столица в света" със своите 5000 литра на квадратен метър, а в Америка най-дъждовни са град Хайло в Хавай и малкото градче Кибдо в Колумбия.

Кардиф

Източник: iStock

Кардиф

Кой е най-мокрият град в Европа? Съвсем закономерно той се намира в Обединеното кралство - Кардиф с 1152 литра на квадратен метър.