На днешния празник на влюбените най-вероятно се чувстваме късметлии, ако имаме с кого да го празнуваме. Но нищо чудно и този ден да ни накара да се замислим дали човекът до нас е правилният и дали наистина сме намерили своята сродна душа.
Мнозина живеят с идеализираната идея за това да прекарат живота си с един-единствен човек, с когото се допълват перфектно и просто знаят, че са се намерили. Според проучване от 2021 г., голям брой хора от различни култури и религии вярват в идеята за сродните души, която през последния половин век става все по-актуална.
Това дали и ние сме сред тях или не зависи най-вече от нашата емоционалност и психика. И ако на пръв поглед няма нищо лошо да сме заклети романтици, то на практика се оказва, че в желанието си да намерим идеалната половинка може да обричаме връзките си на провал.
Източник: iStock
Гръцкият философ Платон пише, че някога хората са имали четири ръце, четири крака и две лица. И обяснява, че Зевс ни е разделил наполовина като наказание за нашата гордост и ни е пуснал да вървим по Земята в търсене на другата си половина. Със сигурност разбиранията ни за любов са претърпели известни промени през вековете, но все още много хора са водени именно от идеята да намерят своята "половинка".
Някои индуистки традиции поддържат идеята, че хората имат кармична връзка с определени души. Персийският поет и ислямски учен Руми излага идеята, че влюбените не се срещат, а че са някак си един в друг през цялото време. Западната литература пък е пълна с примери за влюбени двойки, чиято съдба е да бъдат заедно, напук на всичко и всички.
Въпреки че идеята за сродната душа очевидно съществува от векове, едва през XIX век се въвежда като конкретен термин - първо в писмо на поета Самюъл Тейлър Колридж от 1822 г. "За да бъдеш щастлив в брачен живот... трябва да имаш сродна душа", пише той, без самият да успее да намери своята.
Източник: iStock
Брад Уилкокс, професор по социология от Университета на Вирджиния, отбелязва нарастване на привлекателността на идеята за сродните души от 70-те години на миналия век, когато се появява това, което той нарича "аз десетилетие". И тогава хората искат да намерят своята половинка, за да бъдат по-щастливи и пълноценни. А очакванията към брака стават по-скоро емоционални, отколкото материални.
"Митът за сродната душа обещава, че сред шеметния и често объркващ пейзаж на приложенията за запознанства има едно съвпадение, което ще осмисли всичко", това е мнението на Брадли Ониши, доцент по религия в американския Skidmore College.
Той също така смята, че този мит е успокоение за всички, които са необвързани или в поредица от неуспешни връзки. Надеждата е, че това е само период, докато намерят правилния човек за себе си, с когото ще успеят да бъдат истински щастливи. И просто се успокояваме, че и този път не се е получило, защото не сме с точния човек, предава CNN.
Източник: iStock
Да живеем в търсене на сродната си душа обаче невинаги е печеливша стратегия. Според изследователи, браковете с "перфектните половинки" са по-крехки, защото са основани на прекалено високи очаквания, които често остават неоправдани.
А скептиците на това вярване са по-склонни да имат успешни връзки, основаващи се на идеята, че е необходимо да полагат усилия и да правят компромиси, за да им се получи в любовта. И когато възникне проблем, те не си казват просто, че явно това не е човекът за тях, а работят за неговото разрешаване.
Затова е добре понякога да сваляме розовите очила да си напомняме, че истинската любов не е като тази във филмите. И дори да сме сигурни, че сме намерили правилния човек, това трябва само да ни мотивира да надграждаме връзката си и да го приемаме с всички минуси. Защото сродната ни душа надали е перфектна - точно както и ние не сме.