Wi-Fi може да е на път да се превърне в технология от миналото, въпреки че очакваме появата на следващия стандарт Wi-Fi 7.
Според The Verge органът за стандарти при безжичните комуиникации IEEE е пуснал нов стандарт за базирани на светлинен сигнал комуникации IEEE 802.11bb, който ще покрие нововъзникващата Li -Fi технология.
Вместо да използва безжични мрежови сигнали, Li-Fi използва невидима инфрачервена светлина, за да достави базирана на светлина безжична оптична свързаност със скорости до 100 пъти по-бързи от Wi-Fi.
Източник: iStock
Светлината може да доставя сигнали без радиосмущения, а Li-Fi вече има конкурентен стандарт, G.9991 на Международния съюз по телекомуникации.
The Verge отбелязва, че този стандарт разчита на крушки за излъчване на данни чрез светлина, дело на компанията Signify.
Друга компания, наречена pureLiFi, пусна системата Light Antenna One още през февруари, която вече отговаря на стандартите 802.11bb.
Източник: iStock
Това е модул, който може да се побере в смартфони и производителят твърди, че може да достави скорости на данни над 1Gbps.
Light Antenna One обаче е проектирана да комуникира с устройства на по-малко от четири метра разстояние и при обратно предаване има само 24-градусово поле на обхват.
Все пак производителят на Light Antenna One казва, че е готов „да позволи масово интегриране на Li-Fi“.
Източник: iStock
Въпреки твърдението за 1Gbps от pureLiFi се смята, че скоростите на изтегляне на данни за Li-Fi могат да достигат 224Gbps, което надвишава средната скорост на изтегляне от 40Gbps, която Wi-Fi 7 би трябвало да осигури.
Някои от предимствата на Li-Fi включват по-добра сигурност, тъй като е по-малко вероятно сигналите да бъдат улавяни през стени.
Li-Fi предавателите могат лесно да се инсталират в осветителни тела, използвани в офиси, а по-високите скорости на данни на Li-Fi със сигурност ще осигурят бързата свързаност, от която могат да се възползват устройствата с добавена реалност, виртуална реалност и игри.
Това е само началото на Li-Fi и след няколко години може да говорим за технологията със същото познаване, което използваме, когато говорим за Wi-Fi.