Страните от Магреб - Алжир, Мароко, Тунис и Мавритания, може и да имат своите различия помежду си, но общата им любов към кускуса е по-силна.

ЮНЕСКО и буковите гори на парк „Централен Балкан“

Част от буковите ни гори вече са обект на ЮНЕСКО

Национален парк „Централен Балкан“ с едно от най-високите международни признания

Регионалната гордост ги обедини в съвместната им заявка за влизане в списъка на нематериалното наследство на човечеството, съставен от ЮНЕСКО.

Тя беше внесена колективно от Алжир, Мавритания, Мароко и Тунис и бе одобрена от световната организация под председателството на Ямайка.

Снимка 510041

Източник: iStock

Така традиционното за Северна Африка берберско ястие се превърна във велик обединител на един регион. А от вчера, 16 декември, знанията и техниките, свързани с приготвянето и консумирането на кускуса, са включени в списъка на нематериалното наследство на човечеството, съставен от ЮНЕСКО.

„Кускусът, присъстващ на всяко социално или културно събитие, е едновременно обикновен и специален", аргументират се техните представители, цитирани от AFP.

"Обикновен, поради честотата на употребата му в семейна обстановка, и специален, заради обединяващата и предразполагаща роля, която играе при събирания на хора, на които се споделя храна."

Снимка 510042

Източник: iStock

В неговото приготвяне най-важна роля имат жените. Момичетата усвояват не само техниките, но и песните, жестовете, характерните изрази и ритуали, които вървят заедно с процеса.

Алжирският готвач Рабах Наурад споделя, че не е научил как се прави кускус в готварското училище. "Това са десетилетия на наблюдение на майка ми, сестрите ми и всички жени от Северна Африка, които са експерти в това", казва той.

Ето как храната за пореден път засили усещането за обща идентичност в един регион, който призна, че знанията и уменията по приготвянето на кускуса са неотменна част от културното им наследство.