В някакъв момент от човешката история нашите предци са решили да се урбанизират, изграждайки обширни метрополиси, в които да живеят и работят. Някои от тези древни културни и икономически центрове все още стоят днес и са били обитавани още от построяването им, но кой е най-старият?

Оказва се, че отговорът на този въпрос не е лесен, защото градове са на хиляди години, така че точното определяне на тяхната история е трудно, но ето някои от претендентите.

Йерихон, Палестина

На около 11 000 години Йерихон е основен кандидат за най-стария оцелял град. Археологически доказателства сочат, че районът е бил място на множество последователни селища през последните хилядолетия, като се смята, че части от града и неговите известни стени са били построени около 9000 г. пр. н. е.

Снимка 687755

Източник: iStock

Това със сигурност е най-старият град в света, но дали е бил обитаван през цялото това време е друга история. Според някои източници той е бил изоставен в продължение на векове. 

Дамаск, Сирия

Снимка 687754

Източник: iStock

Доказателствата за заселване на хора в сирийската столица също датират от хилядолетия - разкопки в покрайнините на града показват, че обектът на световното културно наследство е бил обитаван още от 8 000 до 10 000 г. пр.н.е., според ЮНЕСКО. Въпреки това, смята се, че градът е основан едва през третото хилядолетие пр. н. е.

Алепо, Сирия

Снимка 687753

Източник: iStock

Също в Сирия е Алепо, където има доказателства за човешка цивилизация, датираща от X век пр. н. е. Що се отнася до това кога най-големият град в страната е станал постоянно населен, това е по-малко ясно, въпреки че някои предполагат, че може да е бил обитаван от шестото хилядолетие пр.н.е.

Знаем, че най-малко през второто хилядолетие пр. н. е. се превръща в ключово място, разположен на кръстопътя на няколко важни търговски пътища.

Йерихон - това ли е най-старият, оцелял и до днес, град в света

Кой е най-старият, оцелял и до днес, град в света

Всъщност има няколко претенденти

Фаюм, Египет

Първоначално основан от древните египтяни като Шедет и известен като Крокодилополис от гърците, Фаюм се намира на река Нил на около 100 километра южно от съвременната столица Кайро.

Снимка 687752

Източник: iStock

Има доказателства за човешко обитаване още през 7200 г. пр. н. е., като първата земеделска общност се появява в някакъв момент през шестото хилядолетие пр. н. е., което го прави най-старият град в Египет и едно от най-старите селища в Африка.

Наланда, Индия и най-старият университет в света, който отново посреща студенти след разрушението си

Кой е най-старият университет в света

По-стар дори и от Оксфорд

Като оставим настрана, Йерихон, Дамаск, Алепо и Фаюм, други забележителни претенденти включват Библос в Ливан, който може да претендира за непрекъснато обитаване от 5000 г. пр.н.е.; Бейрут, също в Ливан, който е урбанизиран около 3000 г. пр. н. е.; и Суза в Иран, който еволюира в голям град между 4000 и 5000 г. пр.н.е.