Почистването и поддържането на хигиена не само в кухнята, но и като цяло у дома, не е никак лека задача. Особено когато човек има деца и още много други ангажименти.

Кухненската гъба и колко често е добре да я сменяме

Колко често да сменяме кухненската гъба

И опасни ли са за здравето ни бактериите по нея

Ето защо понякога чистенето остава на заден план, но това не означава, че трябва да се примиряваме с този факт. Дори напротив - трябва да се опитваме да бъдем по-постоянни.

Кухнениските гъби са нещо, което трябва да сменяме редовно, а внимание трябва да обръщаме и на микрофибърните кърпи. Те са наистина полезни във всяко едно домакинство поради ред причини. Могат например да абсорбират значително по-голямо количество вода от кухненската хартия.

Снимка 692047

Източник: iStock

Също така някои микрофибърни кърпи, наричани още шведски, са благоприятно настроени към природата, защото съдържат микс от памук и целуоза в състава си. А и може да ги използваме за почти всичко. Да почистим дадена повърхност просто с вода или да използваме почистващ препарат.

Няма еднозначен отговор на въпроса колко често трябва да ги сменяме, защото всичко зависи от честотата на използване. Ако не използваме много често микрофибърната кърпа и се грижим за нея (изпираме я добре след всяко ползване), то тя може да ни служи около шест месеца. Дори повече.

Снимка 692045

Източник: iStock

Съдържанието на целуоза в тях позволява да бъдат изпирани многократно, без това да им навреди съществено. Може, разбира се, да я перем на ръка, но също така да използваме съдомиялната. В този случай просто трябва да поставим кърпата в най-горното чекмедже, а след приключване на програмата да изстискаме водата от нея и оставим да изсъхне.

2 ефективни начина за почистване на кухненската гъба

2 ефективни начина за почистване на кухненската гъба

Когато искаме да сме още по-педантични към хигиената в кухнята

Пералнята също може да се използва, но е по-добре да пропуснем сушилнята, защото тя може да увреди микрофибърната кърпа. Време е да я сменим, когато вече не попива течностите както преди и не ги задържа в себе си. Това означава, че влакната ѝ са износени, пише Better Homes & Gardens.