Най-общо казано, кучетата, които по природа са игриви и любопитни същества, винаги ще бъдат и по-податливи на различните паразити в природата. Но това се отнася в голяма степен и до тези с дълъг и гъст косъм, като колита, немски овчарки и голдън ретривъри. Причината е ясна: козината им осигурява благоприятна среда за размножаване на външни паразити, включително бълхи или кърлежи.
Как се заразяват
Заради своя активен и изследователски начин на живот кучетата са изложени на широк спектър от паразитни рискове през по-голямата част от времето. Те могат да бъдат в контакт с други заразени животни, но могат и да ядат замърсена храна или да обхождат открити зони, където паразитите живеят.
Всичко това означава, че кучетата са изправени пред множество пътища и възможности за заразяване. А някои паразити пренасят болести, които могат да засегнат и хората. И това е още една причина да се опитваме да предпазим нашите домашни любимци от тези нежелани натрапници.
Източник: iStock
Какво можем да направим
Редовното обезпаразитяване се очертава като една съществена мярка и гаранция (донякъде) за здравето и благополучието на любимите ни спътници. Когато се прилага подходяща програма за обезпаразитяване, не само защитаваме здравето им, но и насърчаваме по-безопасна и по-здравословна среда за цялото семейство, напомнят от Hola.
Източник: iStock
Обезпаразитяването на кучета (както външно, така и вътрешно) не е просто опция, а по-скоро отговорност, която всеки собственик на домашен любимец трябва да поеме. Като даваме приоритет на превантивните грижи и предприемаме проактивни стъпки за защита на нашите четириноги приятели от паразити, ние инвестираме в тяхното дългосрочно здраве и щастие. Укрепваме и уникалната връзка, която споделяме с тях.
Нека не забравяме, че в началото на пролетните месеци е активният размножителен период на кърлежите. Затова и сега, както и през лятото, е важно да правим редовно външно и вътрешно обезпаразитяване, като по този начин защитаваме и любимците си, и самите нас.